Brno zavedlo sdílená kola zdarma, město chce podpořit cyklistickou dopravu

Sdílená kola dvakrát denně na třicet minut zdarma. Takovou službu nabízí od začátku týdne Brno. Vedení města tak chce podpořit cyklistickou dopravu. Plánuje také opatření na větší komfort a bezpečnost při cestách na kole.

Každý nemá možnost využívat vlastní kolo, proto existuje bikesharing neboli sdílení kol. Ty provozuje několik společností, které nabízejí možnost vypůjčit si kolo na jednorázovou jízdu. Je to také dobrý nástroj, jak podpořit rozvoj cyklistické dopravy ve městě.

Aby vedení Brna podpořilo bikesharing, zavedlo ve spolupráci se společnostmi Nextbike a Rekola možnost půjčit si kolo dvakrát denně na půl hodiny zdarma. “Statistiky naznačují, že většina jízd po městě trvá do patnácti minut, další čtvrthodinu mohou lidé vnímat jako rezervu. Chceme, aby si mohli svoji jízdu užít v klidu a aby měli dostatek času na správné zaparkování kola,” uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

“Věříme, že lidé budou zodpovědní a nebudou kola odkládat na místech, kde tvoří nebezpečnou překážku. K umístění kol máme v Brně stojany, označená místa na vozovce nebo virtuální parkovací místa,“ dodala primátorka. Město akci podpoří dvěma miliony korun. Služba je dostupná od 11. dubna až do vyčerpání této částky.

K bezplatné projížďce na sdíleném kole se stačí zaregistrovat v aplikaci poskytovatele a poté postupovat jako při běžné výpůjčce. Na kole je možné jet i déle než půl hodiny, rozdíl se uživatelům zaúčtuje při ukončení jízdy.

Do práce na kole

Město se také v letošním roce zapojí do celostátní výzvy Do práce na kole jako generální partner pro Brno. Zapojit se mohou dvou- až pětičlenné týmy nebo jednotlivci. Cílem je zvládnout v květnu co nejvíce kilometrů na kole, koloběžce, bruslích nebo i pěšky. Soutěžit se bude ve dvou kategoriích – pravidelnost týmu a zelené kilometry jednotlivců.

Brno postupně buduje opatření v oblasti cyklodopravy, byť pomalejším tempem, než by si mnozí přáli. “V nejbližší době se cyklisté mohou těšit zejména na podjezd na Hladíkově, který jim umožní bezpečně překonat frekventovanou čtyřproudovou silnici. V místě už byly vykáceny stromy a vytyčeno staveniště, nyní zde začaly výkopové práce,” informoval radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Přečtěte si  Veřejnosti se otevřou tři unikátní vodojemy na Žlutém kopci. Start nové brněnské atrakce doprovodí bohatý program

V plánu je toho ale podle něj mnohem více. „Prověřujeme možnost vybudování podjezdu na Křenové, budou se realizovat vítězné projekty z participativního rozpočtu. V rámci protipovodňových opatření vzniknou podjezdy na Vídeňské nebo Renneské,“ doplnil Kratochvíl.

Zdroj: Brno, foto: Nextbike, Rekola

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*