Část domovů pro seniory půjde do úplné karantény, personál v nich zůstane 24 hodin denně

Domov důchodů domov pro seniory
Ilustrační foto

Některé domovy pro seniory na Moravě zvolí úplnou karanténu, aby se zamezilo případnému šíření nákazy koronavirem. Podle vyjádření zřizovatelů to bude velká oběť zaměstnanců, kteří v domovech zůstanou 24 hodin denně i s přespáním. Získá se tím na druhou stranu čas na přípravu lůžek pro případně nakažené seniory. Kraje by podle ministryně práce a sociálních věcí měly mít vyčleněno pro seniory s koronavirem 60 lůžek na 100.000 obyvatel, podle krajských zástupců je to ale nereálné.

O nebezpečí šíření koronavirové nákazy v domovech pro seniory jsme už dříve psali v tomto článku.

Domovy pro seniory přecházejí do úplné karantény

Úplná karanténa spočívá v uzavření domova, takže v něm kromě klientů zůstanou 24 hodin denně i zaměstnanci. Spát budou na lůžkách nebo karimatkách. K úplné karanténě se už uchýlily městské domovy například ve Znojmě nebo Mikulově. V pátek, se zavádí v Újezdu u Brna.

“My máme zhruba 20 krajských domovů, ale budu se snažit o toto opatření obecně u všech domovů bez ohledu a zřizovatele. Je ale jasné, že to nebude všude možné,” poznamenal k situaci náměstek jihomoravského hejtmana Marek Šlapal.

Ministerstvo klade nereálné požadavky na kraje, řekl hejtman

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová informovala ve středu o požadavku přípravy 60 lůžek na 100.000 obyvatel v krajích pro nakažené seniory. Podle ní opatření vydá ministerstvo zdravotnictví. Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek k tomu řekl, že rozhodnutí je s ohledem na nedostatek personálu nereálné. “Dovedu si představit, že jsme schopni zajistit kapacitu například 20 lůžek na 100.000 obyvatel,” upřesnil Šimek.

V celé republice bylo dnes ráno přes 3600 potvrzených případů nákazy koronavirem. Infekce se objevila už v několika domovech pro seniory. Nakazily se desítky klientů a pracovníků zařízení.

Zdroj: ČTK, foto: Pexels

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*