Část okresů neodpovídá čtvrtému stupni, PES ale funguje jinak

Koronavirová situace se výrazně liší podle jednotlivých okresů. Zatímco u některých je stupeň tři, jiné odpovídají nejvyššímu pátému stupni. Podle systému PES se ale celá republika nachází ve čtvrtém stupni, bez ohledu na regionální rozdíly, ačkoliv o tom mluvil ministr Blatný.

Protiepidemický systém PES uvádí hodnoty jak pro celou republiku, tak i pro jednotlivé kraje a okresy. Nejpříznivější skóre indexu rizika aktuálně na Moravě a ve Slezsku hlásí okresy Karviná (52), Brno-město (54), Ostrava-město (54), Olomouc (57), Bruntál (57), Nový Jičín (57) a Frýdek-Místek (57). Všechny zmíněné okresy by měly spadat pod stupeň tři.

Nejhůře jsou na tom naopak okresy Břeclav (76) a Opava (76). Ty by měly náležet pod nejvyšší, pátý stupeň.

Podle okresů jen v příznivější situaci

Všechny okresy se ale stále řídí stupněm čtyři, i když tomu neodpovídá index rizika uvedený pro jejich území. Ministr Blatný se dříve zmínil, že by se stupeň pohotovosti měl určovat podle jednotlivých okresů.

Podle ministerstva zdravotnictví se ale PES podle regionů zatím neřídí. K tomu by došlo, až by se celková čísla České republiky dostala pod stupeň tři.

Jak informoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Kryštof Berka, k hodnocení epidemie specificky pro jednotlivé regiony by došlo za příznivé situace, tedy kdyby platil stupeň pohotovosti 1 nebo 2. To ale komplikuje fakt, že sousední kraje se zároveň ve stupni pohotovosti nemohou lišit o více než jednu úroveň. Navíc pokud se situace zhorší ve více než polovině krajů, bude podle mluvčího opět platit celorepublikové hodnocení.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví, foto: Ministerstvo zdravotnictví (úprava redakce)

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*