ČD před Vánoci posílí dopravu o více než 10 000 míst, vypraví i posilový expres Ostravan

Přes 10 tisíc míst navíc nabídnou desítky posilových vozů, které České dráhy mimořádně zařadí před Vánoci do svých expresů a rychlíků. V pátek 20. prosince a v pondělí 23. prosince vypraví i posilový vlak InterCity Ostravan.

České dráhy před Vánoci posílí dopravu o více než 10 000 míst, vypraví i posilový expres Ostravan

Raději s místenkou

Předvánoční čas patří mezi hlavní dopravní špičky na české železnici, proto dochází k největšímu posílení dopravy v roce. České dráhy doporučují cestovat s rezervací, případně cestu naplánovat mimo očekávanou přepravní špičku. Cestující se mohou o obsazenosti vlaků informovat například v rezervačním systému e-shopu.

České dráhy začaly s posilováním dopravy už ve čtvrtek 19. prosince a budou posilovat nejvytíženější vlaky až do pondělí 23. prosince. Posilovány budou prakticky všechny expresní a rychlíkové linky vycházející z Prahy. Tradičně je největší zájem o cestování na střední a severní Moravu (Olomouc, Ostrava, Valašsko a Slovácko). V tomto směru pojede v pátek a v pondělí také posilový vlak InterCity Ostravan s kapacitou přes 400 míst k sezení. Vlak odjede z Prahy v 15:36 hod. a zastaví v Zábřehu na Moravě, v Olomouci a jízdu ukončí před 19 hodinou v Ostravě. Další vozy jsou zařazeny i do vlaků na Slovensko.

Kromě plánovaných posilových vozů budou mít České dráhy připraveny čtyři desítky vozů operativního posílení, které budou zařazeny podle obsazenosti spojů a pokynů dispečerů. Posilové vozy budou soustředěny ve významných uzlech, jako je například Olomouc, Bohumín, Brno.

Slabší provoz o Vánocích

V úterý 24. prosince budou jezdit spoje Českých drah jako ve svátek a tradičně jako každý rok bude okolo 18. až 19. hodiny postupně provoz většiny regionálních i některých dálkových vlaků utlumen. Většina regionálních vlaků, která jede po šesté hodině večer, má v jízdním řádu poznámku, že nejede na Štědrý den. Týká se to spojů po celé České republice.

Ve středu 25. prosince pojedou vlaky také podle svátečních jízdních řádů, klasický sváteční provoz však začne o něco později až mezi šestou a sedmou hodinou ráno. Podle svátečních jízdních řádů pojedou vlaky ČD také 26. prosince na 2. svátek vánoční.

Omezení provozu vlaků během vánočních prázdnin

V průběhu vánočních prázdnin bude z důvodu nižší poptávky po cestování omezen provoz některých spojů. Konkrétní údaje o omezení jednotlivých vlaků jsou uvedeny v jízdních řádech. Cestující žádáme, aby informacím o omezení provozu v době Vánoc a novoročních oslav věnovali zvýšenou pozornost.

Informace o vánočních omezeních jsou v jízdních řádech uvedené u čísel vlaků, např. inverzní údaj 10 označuje vlaky, které nejedou 24. a 31. prosince, číslice 11 označuje vlaky, které nejedou 25. prosince a 1. ledna, číslice 16 označuje vlaky, které nejedou 24. prosince, nebo poznámka 18 označující vlaky, které jedou v pracovní dny vyjma období od 27. prosince do 2. ledna atp. Podobná omezení ve sváteční dny avizují i další inverzní číslice např. 12, 13, 14, 20, 24 a další. Aktuální informace o jízdě vlaků na konci roku jsou uvedené i v internetových vyhledávačích spojení.

Zdroj: České dráhy Foto: pixabay.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*