Centrum Brna dostane novou dlažbu. Do výběru patří kameny z celé Moravy

Ve výběru figuruje mrákotínská žula i materiál z Jeseníků

Střed Brna prochází postupnou proměnou. Součástí je i plánované sjednocení dlažeb tří důležitých ulic. Město zahájilo výběr jednotlivých druhů dlaždic. V hledáčku jsou kameny z Česko-moravské vrchoviny i Jeseníků.

Centrum města prochází proměnou

Kvalitní, funkční a trvanlivá kamenná dlažba v ulicích Česká, Solniční a Veselá. A zároveň proměna náměstíčka v místě setkání všech tří ulic do podoby pohodlného a atraktivního veřejného prostoru pro všechny Brňany. Takové jsou hlavní cíle stavebních akcí v centru Brna.

Příprava pokračuje výběrem jednotlivých druhů kamenných dlaždic, které budou součástí zdejších povrchů. “Řešení České i jejího okolí tak bude odpovídat významu ulice, vytvoří nová pobytová místa a naváže na už proměněné části historického jádra města,” uvedla Kancelář architekta města Brna (KAM), která má na starosti koordinaci stavebních prací. Proměna dotčeného území je rozdělena do tří etap a potrvá několik let.

Kvalitní dlažba je základ

“Každý den tudy proudí tisíce lidí, přesto tyto ulice spojující významná místa centra Brna vypadají už desítky let stejně. Čtyřicet let starý asfalt, novější záplaty dláždění, které je před každým domem jiné,” upozornila KAM. Všechny tři tepny středu moravské metropole zároveň spojuje několik probíhajících a na sebe navazujících dlouhodobých stavebních prací rozdílných investorů. Od opravy vodovodů a kanalizací přes inženýrské sítě po podpovrchové kolektory.

Aby nový povrch navazoval na již rekonstruované ulice a zároveň nezanikl v jednolitou šedou plochu, je podle KAM nutné pečlivě vybírat jeho jednotlivé prvky. “Už dnes si v ulicích centra Brna může pozorný chodec všimnout mezi různě světle i tmavě šedými dlaždicemi okrových a žlutých tónů. Důležitá je také struktura kamene včetně zrnitosti,” vysvětlila kancelář. Při výběru proto materiál z Česko-moravské vrchoviny, jako je mrákotínská žula, mohou doplnit i kamenné dlaždice putující například z Jeseníků.

Jak uvedla KAM, význam České a okolních ulic díky nové dlažbě i připravovanému Janáčkovu kulturnímu centru ještě vzroste. “Sjednotit činnost různých městských firem a odborníků je jeden ze základních předpokladů, aby město mohlo vytvářet kvalitní veřejné prostory,” uzavřela kancelář.

Zdroj a foto: KAM

Související články

Přečtěte si  Dokončovací práce na přemostění na Staré Blansko přinesou omezení v dopravě

Doporučujeme

1 Comment

  1. Z vizualizace prostranství na Čáře před Avcem se zdá, že stará dobrá litinová kašna “pro lidi, koníky a psíky” ze Štorkovy slévárny na Křence, opravená po sametovém plyšákovi v ČKD Blansko, má být vymístěna? Kam to bude někdo neví?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*