
Na začátku týdne se pro veřejnost znovuotevřel Arcibiskupský palác v Olomouci. Rezidence moravských metropolitů láká na prohlídku i výstavu vzácných uměleckých děl, nabízí také zvýhodněné vstupné.
„Otevřeno máme vždy mezi 10. a 17. hodinou: od června do září denně kromě neděle a v říjnu o sobotách a státních svátcích s tím, že prohlídky s průvodcem začínají o sobotách každých 30 minut a ve všední dny každou hodinu,“ informoval vedoucí arcibiskupského Centra pro kulturu Martin Kučera. „Samozřejmě budeme dbát na dodržování všech platných bezpečnostních opatření, lidé budou mít také na obličeji roušky a k dispozici bude dezinfekce,” dodal.
Mimo pravidelnou otevírací dobu jsou podle něj prohlídky možné v pracovní dny po předchozí domluvě, rezervovat se mohou skupiny nejméně pěti návštěvníků platících plné vstupné. „Komentované prohlídky s průvodcem trvají cca 45 minut. Doufáme, že průvodcovskou službu také v letošním roce finančně podpoří Statutární město Olomouc,“ uzavírá Kučera.
Protiepidemická omezení platná od 31. května povolují v památkových objektech skupinové prohlídky do 10 osob bez omezení, do počtu 30 osob bude muset být splněna alespoň jedna z těchto podmínek: absolvování PCR nebo POC testu, laboratorně potvrzené prodělání onemocnění covid-19 nebo mát alespoň 22 dnů po první dávce vakcíny.
Tři sta let uměleckého sběratelství
V době, kdy jsou kvůli probíhajícím rekonstrukcím zavřena obě Arcidiecézní muzea, v Olomouci i Kroměříži, nabídne Arcibiskupský palác možnost nahlédnout do třísetleté historie uměleckého sběratelství a mecenátu olomouckých biskupů a arcibiskupů. Výběr zajímavých děl různých uměleckých oborů bude pod názvem „K oslavě a potěše. Umělecké sbírky olomouckých biskupů a arcibiskupů“ přístupný v galerijním modu od 17. června do 28. září 2021.
Sbírka zahrnuje množství děl staré evropské malby, z nichž podstatnou část tvoří italské a nizozemské obrazy. Její další nezanedbatelnou součástí je také bohatá kolekce staré kresby a grafiky, iluminovaných středověkých rukopisů, knih a hudebnin. Pominout nelze ani bohatou kolekci uměleckého řemesla obsahující nábytek, porcelán, keramiku, fajáns, sklo, hodiny a slonovinové řezby.

„Lidé si tuto expozici budou moci projít bez průvodce, galerijním způsobem, a to nezávisle na běžných prohlídkách dalších historických sálů,“ informoval Kučera a dodává. Otevření galerie zároveň přichází v předvečer Olomoucké muzejní noci, do které se Arcibiskupský palác rovněž zapojí. Zpřístupněny při ní v pátek 18. června od 18 do 23 hodin budou za zvýhodněné vstupné jak prostory prohlídkového okruhu, tak zmíněná galerie.
Vystavení alespoň malé části z těchto kolekcí ve Slavnostním sále olomouckého Arcibiskupského paláce má pro letošní turistickou sezónu suplovat uzavření obou objektů, ve kterých jsou biskupské sbírky běžně k vidění: několikaletá obnova Arcibiskupského zámku v Kroměříži nyní vstoupila do fáze, ve které bylo třeba uzavřít zámeckou galerii ve 2. patře, a opravou v tomto roce prochází také Arcidiecézní muzeum v Olomouci.
Palác nabízí zvýhodněné vstupné
Objekt Arcibiskupského paláce v Olomouci je nejen bezbariérový, ale nabízí také speciální haptické prohlídky pro zrakově handicapované. Pokud do Olomouce vyrazíte na kole, zaparkovat ho můžete přímo na vnitřním nádvoří paláce.
Palác se také letos zapojuje do programu „Třetí za polovic, sedmá zdarma“, jehož se účastní 65 nestátních památek po celé ČR a který návštěvníkům nabízí jak výhodné vstupné, tak možnost zapojit se do soutěže (více zde).
Arcibiskupský palác v Olomouci je rezidencí olomouckých arcibiskupů, centrum duchovní správy celé Moravy. Místo s více než pětisetletou stavební historií hostilo císařovnu Marii Terezii nebo papeže Jana Pavla II. a stalo se svědkem nástupu Františka Josefa I. na trůn. Současný palác nechal v 17. století postavit biskup Karel II. z Lichtensteinu-Castelcorna na místě rezidence zpustošené během třicetileté války. Do výstavby grandiosního paláce zapojil přední umělce té doby, kteří pracovali pro císaře ve Vídni.
Zdroj a foto: Arcibiskupský palác v Olomouci
Buďte první kdo přidá komentář