Černovická pískovna na jihu Brna se promění na park, vítězný návrh dá slovo divoké přírodě

Černovická pískovna

Spojení parku a divoké přírody, takový přístup zvolil krajinářský tým, který stojí za vítězným návrhem přeměny Černovické pískovny. Odborná porota jej vybrala na konci dubna, teď se s ním seznámili brněnští radní. Všechny návrhy budou k vidění v Urban centru.

Nepotlačit a neponičit jedinečnost území Černovické pískovny, ale naopak podpořit zdejší ráz a vytvořit přírodní park městského významu. Park, kde není příroda vytlačována, ale ovlivňována a moderována způsobem, který posiluje její výjimečnost. Místo, které budou vedle sebe využívat lidé, zvířata i rostliny. Tak o svém návrhu mluví vítězný tým složený z krajinářských architektů Radka Prokeše, Evy Wagnerové, architektonického ateliéru Gogolák + Grasse a dalších autorů.

Podle nich má krajina Černovické pískovny už teď „něco za sebouʺ. Stěny odhalené těžbou písku odkazují na proměny území v průběhu posledních desítek let, ale díky geologickému profilu také miliony let do minulosti. Genius loci, který v sobě i do budoucna zachová historické a kulturní stopy krajiny.

Vítězný návrh má dvě nesporné přednosti. Prostor pískovny vnímá v kontextu celého Brna. Snaží se, aby řešení budoucího parku mezi Černovicemi, Slatinou a Tuřany navazovalo na okolní krajinu i strukturu města, reflektovalo pohledové vazby i okolní zástavbu. Zároveň autenticky pracuje s terénem i přírodním bohatstvím,“ uvedl městský architekt Michal Sedláček.

Výjimečná je snaha o propojení přírodních procesů a hodnot s fenoménem těžební krajiny. Navržené úpravy terénu umožní vnímání prostoru v detailu pískovny i neobvyklé pohledy na celé město. Zároveň autorský tým nabízí alternativní postupy dotěžení, což dále pomůže s postupným vznikem nového parku,“ doplnil Sedláček.

Vedení města vyzdvihlo, že se k řešení Černovické pískovny mohli vyjádřit sami obyvatelé. „Osobně mě těší, že se k řešení prostoru mohli v on-line anketě vyjádřit také Brňané. Respektovali jsme i jejich přání, a proto architekti pracovali s požadavky na co největší zachování divoké přírody, vytvoření místa pro relaxaci a rekreaci,“ sdělil 1. náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.

V místě žije přes čtyřicet chráněných druhů ptáků i dalších živočichů a rostlin, kterým je potřeba zajistit ochranu. “Kromě nich je přitom potřeba myslet také na to, abychom sladili zájmy majitelů pozemků, zástupců městských částí, zahrádkářů nebo těžařů,” dodal Hladík.

Příroda, zahrádky, sportovní centrum i minizoo

Přírodní část nového parku se bude rozprostírat především na jihu území a částečně využije už vzrostlé keře, stromy i uspořádání terénu, včetně hrany pískovny s výhledem na město. To vše doplní síť cest a potřebný mobiliář včetně grilovacích setů. Vznikne tak park, který bude podle autorů návrhu už od svého založení působit jako zavedený.

Přečtěte si  Brněnské koupaliště na Kraví hoře zahajuje sezónu a hlásí novinky i akce

Kultivována, rozšířena a doplněna bude zahrádkářská kolonie, přibude i sportovní centrum. Pobytová místa se rozprostřou v celém území. Centrem pro setkávání a hru se stane okolí Písečníku – pískových dun neformálního dětského hřiště – slunečních lázní i amfiteátru. Vyhlídky, pozorovatelny a kukátka se v návrhu nacházejí na terénních hranách, nebo na vyhlídkové haldě pojmenované historickým názvem Dlouhý lis. Místa jsou doplněna pobytovými plochami trávníků a luk. Záchranná stanice pak slouží částečně pro kontakt se zvířaty, určenými pro pastvu, servis v přírodní části a je doplněna minizoo.

Zejména pro krajinářské architekty byla soutěž výzvou, která nemá v České republice obdoby. Nové parky u nás vznikají jen velmi sporadicky. Většinou jde o rekonstrukce a renovace anebo developerskou kosmetiku. Místo Černovické pískovny je však unikátní nejen svou časově proměnlivou topografií, ale odhalením anatomie geologického vrstvení a spontánními přírodními procesy,” uvedl Vladimír Sitta, krajinářský architekt a předseda odborné poroty.

“Časová rozmáchlost proměny neumožňuje dát autoritativní odpověď, jak bude park vypadat za třicet, padesát let. Jedno je však jisté: Park Černovická pískovna nebudou druhé Lužánky nebo park na Špilberku. Proměna Černovické pískovny na unikátní krajinu v pohybu je jedinečnou příležitostí pro Brno, jeho současnou i dosud nenarozenou generaci,“ uzavřel Sitta.

Všechny soutěžní návrhy budou veřejnosti představeny na výstavě v brněnském Urban centru na Staré radnici. Vernisáž za účasti vítězného týmu proběhne 14. června 2022 od 18 hodin.

Podívejte se na video ukazující vítězný návrh přeměny Černovické pískovny

Zdroj a foto: KAM Brno, město Brno

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*