Červenohorské Sedlo: Hranice Moravy tisíc metrů nad mořem

Červenohorské Sedlo je klasikou pro všechny moravské lyžaře.  Pokud milujete sníh, tak si to tady užijete na lyžích, na snowboardu, i na běžkách.  Sedlo bylo dlouho opomíjené, protože jeho rozvoj brzdily komplikované vlastnické vztahy.  Avšak v posledních letech zde dochází k nebývalému rozvoji a “Čéháčko”, jak resort familierně nazývá mnoho lyžařů, modernizuje každým rokem!  Pokud jste zde byli naposledy během Vašeho školního kurzu před třiceti lety, určitě je na čase se sem vydat a prozkoumat novinky.  Budete nadšeni!

Tradice závodního lyžování

Nutno podotknout, že Sedlo nabízelo skvělé lyžování již tehdy, před třiceti a více lety.  Autor tohoto článku zde jel nejedny závody ve sjezdovém lyžování v žákovské a dorostenecké kategorii.  Hvězdy moravské lyžařské kultury mohly Sedlo nazývat svým tréningovým domovem.  Ano, byli to například bratři Tomáš Bank a Ondra Bank, kteří zde pravidelně krájeli oblouky v brankách.  Vedle nich také desítky dalších úspěšných závodníků, kteří vyrostli ve Ski Klubu Šumperk.  A na těchto sjezdovkách se závodí dodnes.  Jejich profil byl již tak dávno zvolen velmi rozumně.  Věřím, že to je jeden z důvodů, proč se na Sedlo lyžaři tak rádi vracejí.

Nadmořská výška

Druhým a možná nejdůležitějším důvodem je výška.  Na Moravě nenajdete jiné tak jednoduše dostupné místo převyšujicí pro nás magickou hranici tisíce metrů nad mořem.  Není tomu tak dávno, kdy byla silnice na Sedlo velmi úzká a plná děr.  Sto let se pod tímto průsmykem plánoval tunel, aby došlo k propojení velmi odříznuté oblasti slezského Jeseníku s hlavními středomoravskými aglomeracemi.  Nakonec k výstavbě tunelu nedošlo a silnice byla zgruntu renovována.  Silnice byla rozšířena a výjezd nahoru je dnes velmi rychlý a pohodlný a to autem i autobusem.

Následně došlo také k dlouho očekávánému přemostění této hlavní silnice.  Most, který je určen zejména pro lyžaře, běžkaře a turisty, musel být koncipován tak, aby unesl váhu ratraků upravujících sjezdovky.  Díky tomuto přemostějí je nyní pro lyžaře přejezd z jedné strany střediska na druhou velmi pohodlný.

Nadmořská výška na Sedle opravdu hraje prim, i když zde není nejvýše položená horní stanice.  Jinde na Moravě existují vleky a lanovky, které Vás vyvezou výše.  Avšak na Sedle mají výhodu v tom, že sem přijedete a už jste vysoko. Cítíte se tady tedy jako na horách.  A nejenže se tady cítíte jako na horách.  Vy totiž doslova na horách jste.  Zatímco v mnoha jiných střediscích jste ubytovaní v údolích, tady jste prostě vysoko, i když zrovna třeba nelyžujete.

Lanovky a vleky

Možná máte Sedlo zafixované jako místo, kde jsou pouze Pomy a jen přírodní sníh.  Nyní je zde čtyřsedačka a zasněžování!  Navíc, mnoho sjezdovek zde bylo rozšířeno a některé byly prodlouženy.  Pokud nechcete, nemusíte riskovat Vaše reprodukční orgány na známém kulotrhu Poma. Nyní si můžete odpočinout na lanovce. Možná však rádi točíte jednu jízdu za druhou a právě pro Vás tu nechali Pomu u červené sjezdovky, která Vás vyveze nahoru rychleji než jakýkoli jiný typ vleku. Kdo opravdu miluje lyžování, ten zvládne i Pomu.  Osobně tento vlek miluju a to nejen proto, že byl postaven v roce, kdy jsem se narodil.  Odpojitelná Poma je prostě geniální francouzský vynález. 

Pamětníci dobře vědí, že Pomy se vyráběly v licenci v Československu.  Tento typ vleku není tak náročný na výstavbu, údržbu, provoz jako třeba lanovka, ale díky jeho rychlosti má vysokou kapacitu.  Navíc, když jedete na Pomě, tak lyžujete i cestou do kopce, protože stále udržujete lyžařský postoj a trénujete svaly i motoriku.  Je pravda, že lyžování se v poslední době stává spíše zábavou než sportem, ale pokud berete lyžování stále ještě jako sport, určitě chápete výhody těchto hliníkových unašečů a Poma je pro Vás to pravé svezení do kopce.  Na Sedle si samozřejmě uvědomují, že lidé chtějí komfort, a proto se již příští sezonu můžete těšit na odpojitelnou čtyřsedačku.

Běžky

Asi Vám nemusíme představovat nádherné výhledy na Jeseníky a výhodnou startovací polohu pro hřebenové tůry.  Na Sedle vystoupíte z auta nebo z autobusu a jste rovnou na hřebenové magistrále.  Vydat se můžete směrem na východ na Šerák, nebo směrem na západ na Praděd.

Freeride

Sedlo leží přímo na hranici Slezska a Moravy a je tedy otevřené frontám mířícím na Moravu přes Polsko ze Severozápadu.  Proto nabízí Sedlo velmi často dostatek přírodního sněhu.  Lyžovat na sněhu od Boha je božské a ten rozdíl zatraceně poznáte, i když nejste freeride profíci.  Červenohorské Sedlo v kombinaci se stopem nebo busem nabízí jedny z nejlepších freeride možností v ČR.  V posledních letech je stále populárnější skialpinismus.  Pokud nemáte vlastní vybavení, tak hned u parkoviště najdete novou půjčovnu.

Doprava

Na Červenohorské Sedlo můžete přijet autem z jihu od Olomouce nebo ze severu od Jeseníku.  Když si koupíte skipas, tak nemusíte platit parkovné.  Běžkaři parkovné platí.  Zejména o víkendech stojí za to vyrazit brzy, protože parkoviště se může naplnit. 

Pokud by se Vám nechtělo řídit a řešit parkování, tak můžete využít služby CITY SKI.  Expresní autobusy CITY SKI mají na Sedle rezervované parkování a během zimní sezóny vyrážejí z Brna, z Olomouce, z Ostravy, ze Zlína o víkendech i ve všední dny.

Komfortním busem trvá cesta z Brna přes Olomouc dvě hodiny. Z Ostravy autobusy jezdí přes Opavu a cesta je ještě rychlejší.  Ceny na Sedlo jsou opravdu lákavé.  Dospělí sjezdaři včetně skipasu platí pouze 700 Kč.  Běžkaři a skialpinisté bez skipasu mají zájezd za 400 Kč.

Sedadlo na Sedlo si můžete rezervovat na:  www.cityski.cz

Vzniklo ve spolupráci se společností CITY SPORTS s.r.o.

Autor a foto: Pavel Trčala

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*