Děti Země prohrály soud o D1 u Přerova, ŘSD chce dostavbu začít ještě letos

Přerov se dočká úlevy od tranzitní dopravy.

Spolky dlouhodobě bojující proti stavbě D1 okolo Přerova prohrály další soudní sport o platnost územního rozhodnutí. Krajský soud v Ostravě zamítl žalobu Dětí Země, Vody z Tetčic a Krajiny Dluhonice. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce s dostavbou posledního úseku D1 začít ještě letos.

Jedná se patrně o poslední spor v právních bitvách o povolení dostavby D1 u Přerova. Aktivisté zažalovali Krajský úřad Olomouckého kraje, který vydal kladné územní rozhodnutí. Žalobu už dříve ostravský soud odmítl, Nejvyšší správní soud ale vyhověl kasační stížnosti a případ vrátil k projednání do Ostravy.

Ostravský krajský soud na konci minulého týdne potvrdil svůj původní verdikt. Na tuzemské poměry se jednalo o velmi rychlé rozhodnutí. Ostravský soud tak učinil za necelé tři měsíce po vyhovění kasační stížnosti. Spory podobného typu zpravidla zaberou několik let.

Do konce roku chceme stavět

Silničáři chtějí s dostavbou D1 u Přerova začít ještě letos. Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla je už 93 % pozemků pro stavbu vykoupeno, v procesu je několik vyvlastňovacích řízení. “Dochází navíc k dohodě mezi Přerovem a vlastníky nemovitostí, díky čemuž namísto vyvlastnění proběhne odkup,” informoval Mátl.

ŘSD už také vybralo zhotovitele stavby. Zakázku získalo sdružení Strabag, Doprastav a IDS.  „Smlouva se zhotovitelem stavby bude podepsána až po nabytí právní moci stavebného povolení na hlavní trasu,“ upřesnil šéf silničářů.

K finálnímu verdiktu o stavebním povolení pro poslední úsek D1 v podobě obchvatu Přerova se rovněž blíží Ministerstvo dopravy. Na úřední desce již zveřejnilo všechna potřebná stanoviska dotčených úřadu. V tuto chvíli běží zákonné lhůty pro vyjádření.

Zdroj: ŘSD, Ministerstvo dopravy, foto: ŘSD

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*