Moravské hnutí vyhrálo v “jihočeských” Dačicích, kandiduje od 90. let

Sjezd Moravského zemského hnutí v sídelních Dačicích

Výsledky komunálních voleb v Dačicích leckoho překvapily. Na prvním místě se totiž umístilo Moravské zemské hnutí, které porazilo kandidátku lidoveckého starosty. Dačice vždy patřily na Moravu, za komunismu ale byly převedeny pod Jihočeský kraj.

Bývaly živým okresním městem, nyní leží na periferii Jihočeského kraje. Řeč je o sedmitisícových Dačicích na jihozápadě Moravy. Město vystavěné nad Moravskou Dyjí patří už více než šedesát let pod administrativní kuratelu Českých Budějovic. Místní se přesto stále hlásí k Moravě a dávají to vědět i při volbách.

Zdejší patrioté kandidovali ve všech komunálních volbách od roku 1990. Vždy se dostali do městského zastupitelstva. Téměř pokaždé pod jiným názvem podle toho, jak se měnila jména moravských stran. Moravskou myšlenku dnes v Bráně Podyjí zastupuje Moravské zemské hnutí (MZH), které se letos dočkalo vítězství.

“Poděkování patří všem našim voličům, ale také těm, kteří poctivou prací připravili úrodnou půdu pro tento úspěch. Je symbolické, že takové vítězství zaznamenalo právě město, kde má své sídlo Moravské zemské hnutí,” uvedli v povolebním prohlášení zástupci vítězné strany.

Kandidáti MZH v Dačicích v čele s Bohumilem Šuhajem

MZH pod vedením učitele Bohumila Šuhaje získalo téměř 32 procent hlasů a sedm mandátů z jednadvaceti. Necelých sedmnáct tisíc hlasů znamená zdvojnásobení volebního zisku oproti posledním volbám před čtyřmi lety. Na druhém místě skončila KDU-ČSL včetně dosavadního starosty Karla Macků. Lidovci získali přibližně 26 procent hlasů (necelých čtrnáct tisíc hlasů) a šest mandátů.

Zisk mandátů hlásí v Dačicích i ODS (20,7 % a čtyři mandáty), KSČM (14,5 % a tři mandáty) a Společně pro Dačice (6,6 % a jeden mandát).

Kandidující stranaZískané hlasyZískané mandáty
Moravské zemské hnutí16 905 (31,93 %)7
KDU-ČSL13 870 (26,20 %)6
Občanská demokratická strana10 984 (20,74 %4
Komunistická strana Čech a Moravy7 683 (14,51 %)3
Společně pro Dačice3 496 (6,60 %)1
Výsledky voleb do obecních zastupitelstev v Dačicích v roce 2022

Získá moravské hnutí starostu?

Dosud není jasné, kdo se stane příštím dačickým starostou. Post si pochopitelně nárokuje vítězné MZH, bude ale muset najít partnery pro radniční koalici. Teoreticky by moravským patriotům stačila dohoda s ODS či KDU-ČSL.

Přečtěte si rozhovor, který jsme už dříve vedli s dačickým lídrem MZH Bohumilem Šuhajem

Moravské zemské hnutí hlásí úspěchy také na dalších místech. Kandidáti MZH získali celkem 34 zastupitelských mandátů ve Znojmě, Břeclavi či Mohelně. Moravskou autonomii má v programu také strana Moravané. Její kandidáti získali celkem 62 mandátů.

Přečtěte si  Nové přístaviště na řece Moravě: Rada města Kroměříže schválila stavbu přístaviště na Erbenově nábřeží

Autor: pjk, foto: MZH

Doporučujeme


4 Comments

    • Bohužel potenciální i existující příznivci stávající “radnice” v Dačicích získali přes poměrně drtivou výhru MZH pořád ještě jedenáct křesel z jednadvaceti. Pro MZH je vyjednávací pozice docela složitá. Navíc když se těch jedenáct pragocentristů domluví na bázi “zachování přízně” při “leštění klik” na dalekém okrese v Jindřichově Hradci a v ještě vzdálenějších Budějicích na kraji. Obejití vítěze voleb je standardní praxe nejen v Čechách, ale i na Moravě.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*