Další úsek nové tramvajové trati v Olomouci se začne stavět na jaře. Město vybralo zhotovitele

Vizualizace pokračování nové tratě na Nové sady

Vedení Olomouce vybralo na začátku týdne zhotovitele dalšího úseku tramvajové trati na Nových Sadech. Stavba by měla začít už letos na jaře.

Za dvacet měsíců chceme mít hotovo

Do veřejné soutěže na zakázku s názvem „Tramvajová trať II. etapa – Nové sady – Povel II“ se přihlásilo šest uchazečů. Všichni uchazeči splňovali požadovaná kritéria a výběrová komise zohlednila ekonomickou výhodnost nabídek. „Komise proto doporučila radě města uzavřít smlouvu se společností TT Nové Sady – Povel II, kterou tvoří společnosti OHL ŽS Brno a IDS – Inženýrské a dopravní stavby Olomouc. Rada tento krok schválila,“ infromoval předkladatel návrhu, investiční náměstek Martin Major.

Předmětem zakázky je nejen výstavba další části nové tramvajové trati, ale i s tím spojených komunikací, chodníků, cyklostezek, parkovacích stání, zastávek MHD, semaforů, pokládek inženýrských sítí, rozvodů veřejného osvětlení a potřebných přeložek stávajících sítí. Navíc je třeba dovybavit i stávající trakční měnírnu. „Po zhotoviteli požadujeme, aby stavbu zvládnul za dvacet měsíců v termínu březen 2021 až říjen 2022,“ dodal Martin Major.

„Stavbu tramvajové trati podporujeme dlouhodobě, od počátku se počítalo s tím, že tramvaje nebudou končit na současné konečné zastávce, ale pojedou dále do centra sídliště. Rozšiřování tramvajové dopravy je navíc součástí Plánu udržitelné městské mobility v Olomouci,“ uvedl primátor Mirek Žbánek.

Souběžně s naší investicí bude Dopravní podnik města Olomouce budovat nový odstav a servisní středisko pro tramvaje u hlavního vlakového nádraží. Bez toho by nám prakticky zkolabovala péče o vozový park dopravního podniku,“ připomněl primátor. Tento projekt už je připraven a má vydáno stavební povolení. Dopravní podnik už chystá veřejnou zakázku. Stavba by měla začít letos v červnu nebo červenci a stavba potrvá 18 až 21 měsíců.

Dokončení nové tratě se blíží ke konci

Tramvajová trať od Trnkovy na Schweitzerovu ulici má již dokončenou projektovou dokumentaci, vypořádány byly i všechny majetkoprávní vztahy a město vykoupilo potřebné pozemky a nemovitosti.

První etapa, která spojila centrum města z třídy Svobody a ulice 17. listopadu s Novými Sady, konkrétně s dočasnou konečnou zastávkou v ulici Trnkově, byla dokončena v roce 2013. V prosinci se tehdy po nové trase projeli první cestující. V říjnu příštího roku by se měli svézt ještě o tři nové zastávky dál.

Přečtěte si  Důl Frenštát bude do konce léta definitivně zasypán. Na místě vznikne "chytrá vesnice"

Zdroj: město Olomouc, vizualizace: Stavoprojekt

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*