Další zadlužení bylo zbytečné, půdu jste neochránil! Olomoucký hejtman čelí ostré kritice

Hejtman Ladislav Okleštěk, Babišův muž v čele Olomouckého kraje

Vedení Olomouckého kraje prosadilo půlmiliardovou půjčku na posledním zasedání krajského zastupitelstva před volbami. Opoziční zastupitelé kritizují hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO), že by to vůbec nebylo nutné, kdyby se zasadil o změnu financování kraje. Obvinili ho také ze snahy zničit desítky hektarů úrodné půdy u Hněvotína.

Hejtman hlasuje proti vlastnímu kraji

Podle opozičních zastupitelů se tak budoucímu vedení kraje předává „dáreček“ v podobě navýšení již výrazného dluhu. “Půjčku by nebylo nutné si brát, pokud by vedení kraje letos na jaře podpořilo návrhy našich zastupitelů na zvýšení příjmů rozpočtu Olomouckého kraje. Konkrétně se jedná o návrh na zmírnění dopadů vyplácení kompenzačního bonusu a návrh změny rozpočtového určení daní,” uvedl Radim Sršeň (nezávislý za STAN).

Podle něj zastupitelé předložili dva návrhy, kterými by se příjmy kraje zvýšily o více než 700 milionů korun. Současné vedení kraje v čele s hejtmanem Ladislavem Oklešťkem je však nepodpořilo.

„Přišli jsme s dvěma návrhy, jak posílit příjmy Olomouckého kraje. První byl připojení se k zákonodárné iniciativě o zmírnění dopadu poklesu daňových příjmů krajů v roce 2020 a druhý změna rozpočtového určení daní. Iniciativa o zmírnění dopadu kompenzační bonusu by Olomouckému kraji do rozpočtu přinesl 317 milionů korun a změna rozpočtového určení daní mohla přinést 390 milionů korun. Celkem tak kraj mohl získat další příjmy ve výši 707 milionů a tuto půl miliardovou půjčku, která zatíží budoucí vedení kraje, nebylo vůbec nutné si brát,“ upřesnil Sršeň.

„Epidemii COVID-19 a negativní dopady na rozpočet kraje samozřejmě nikdo nečekal. Přesto nás však zaráží, proč pan hejtman Okleštěk zároveň jako poslanec hlasuje proti těmto návrhům, které mohly Olomouckému kraji výrazně ekonomicky pomoci. Nové krajské reprezentaci, která vzejde z říjnových voleb předává nechtěný dárek ve výši půl miliardového dluhu. Starostové malých obcí si dovedli vyjednat lepší podmínky než vedení Olomouckého kraje,“ dodal.

Hrozí zabetonování úrodné půdy

Další kritice čelí hejtman Okleštěk v souvislosti s hrozícím zničením úrodné půdy. Hejtman v červnu slíbil zastupitelům, že se Olomoucký kraj v září vrátí k projednání výstavby plánovaného vědeckého parku na polích u Hněvotína. Reagoval tak na výzvu opozičních zastupitelů i lidí podepsaných na petici na ochranu zdejší půdy, kteří odmítají zastavět plochu úrodné hanácké půdy o velikosti 44 hektarů. Zastupitelé navrhli redukovat tuto plochu na nejvýše pět hektarů. Tuto změnu na zmenšení velikosti zastavěné plochy však vedení kraje nepodpořilo.

Přečtěte si  OBRAZEM: Davy zaplnily dokončovaný tunel. Brněnské "metro" k univerzitnímu kampusu zahájí provoz 11. prosince

„Myslíme si, že zalít plochu 44 hektarů té nejúrodnější černozemě v kraji betonem kvůli výstavbě vědeckého parku je zbytečné. Ideálně by takové centrum mělo stát na nějakém brownfieldu. Pokud však vedení kraje trvá na jeho stavbě na polích obce Hněvotín, měla by pro tyto účely bohatě stačit plocha výrazně menší. Navrhujeme 5 hektarů,“ sdělil zastupitel Petr Daněk (ProOlomouc).

„V celé střední Evropě neexistuje vědecké centrum, které by potřebovalo tak rozsáhlý areál. Návrh vybudovat toto centrum na 44 hektarech polí u Hněvotína vůbec neodráží výzvy dnešní doby, kdy je potřeba ke krajině přistupovat citlivě,” dodal.

Autor: pjk, foto: Olomoucký kraj

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*