Díky sbírce Milosrdných bratří putují roušky a plicní ventilátory do nejpostiženějších regionů Itálie a Španělska

Desítky tisíc roušek a 17 plicních ventilátorů zamířilo jako dar do Itálie a Španělska, což jsou v Evropě nejhůře postižené země epidemií nemoci COVID-19. Díky sbírce Pomoc pro Itálii se během dvou týdnů vybralo přes 1,2 milionu korun. Sbírku organizuje řád Milosrdných bratří. Pomoc míří zejména do Erby na sever Itálie nebo do nemocnice v Sankt Boi u španělské Barcelony, sdělila dnes za organizátory Veronika Bulková.

Nákup ventilátorů a ochranných pomůcek jsme již zafinancovali z prostředků řádu. Sbírka nám pomáhá naše možnosti pomoci dále rozšířit,” uvedl Martin Macek, brněnský převor a rádce rakouské provincie řádu. Původní českomoravská řádová provincie se totiž v minulých letech stala součástí rakouské řádové provincie, která reprezentuje milosrdné bratry v celé střední Evropě. V ČR mají Milosrdní bratři dvě komunity řeholníků na Moravě a to v Brně a Letovicích. Společně s více jak stovkou spolupracovníků provozují nemocnici ve Vizovicích, lékárny v Brně a Letovicích či mateřskou školu v Brně. Participují na provozu Nemocnice Milosrdných bratří v Brně a spolupracují třeba s Nemocnicí Milosrdných bratří Letovice.

Ventilátory od našich domácích výrobců

Ventilátory jsme zajistili u českých výrobců. V současné době jednám také o pořízení ventilátorů nově vyvinutých ČVUT,” uvedla Veronika Bulková, výkonná ředitelka Centra kardiovaskulární péče při brněnské Nemocnici Milosrdných bratří. Nové ventilátory by podle ní brzy měly získat bezpečnostní certifikaci a bude zapotřebí je technicky přizpůsobit standardům dané země. “Takže pracujeme na jejím zajištění i pro Itálii a Španělsko spolu s odborníky z ČVUT,” doplnila.

Charitativní Koncert pro Itálii v neděli

V neděli se jako součást sbírky uskuteční online Koncert pro Itálii s vystoupením Tria Bohémo, který bude přenášet TV Noe a Rádio Proglas.

Dary lze zasílat na účet číslo 1341663309/0800 s variabilním symbolem 2020. Stav konta a další novinky je na webu milosrdných bratří.

V Itálii se podle sobotní bilance koronavirem nakazilo přes 119.000 lidí, přes 14.000 z nich zemřelo. Počty nově infikovaných ale v posledních dnech nestoupají a drží se v rozmezí mezi 4000 až 4800 případů denně. Podle tamních úřadů i epidemiologů je země vzhledem k optimistickému vývoji z posledních dní nyní na dobré cestě, jak se vymanit z nejhorší fáze epidemie. Přísná omezení volného pohybu pro všechny obyvatele ale přesto budou trvat nejspíše až do května. Podle šéfa národního institutu pro zdraví Silvia Brusaferra pandemie už dosáhla svého vrcholu – počty nově nakažených se stabilizovaly a brzy by měly začít výrazněji klesat. Španělsko vykazuje podobné počty nakažených a zemřelých, epidemie tam však zatím nijak nepolevuje.

Přečtěte si  Proměněné nádraží v Moravském Berouně se v dubnu znovu otevírá pro cestující

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Milosrdní bratři

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*