Do brněnské nemocnice u svaté Anny dorazil lék remdesivir pro vážné pacienty z Moravy a Slezska

Do brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny, která je vyčleněna pro vážné pacienty s onemocněním COVID-19 z celé Moravy a Slezska dorazilo 10 dávek experimentálního léku remdesivir. Nemocnice také obnovuje provoz ambulancí na jednotlivých odděleních. Zdravotníci pacientům vzkazují: „Nemusíte se bát, návštěva nemocnice je při dodržování všech pravidel bezpečná.“

10 dávek remdesiviru pro Moravu

V úterý do brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny dorazila zásilka léku remdesivir. Jedná se o dávky pro deset pacientů. Na anesteziologicko resuscitační klinice Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně jsou sice stále čtyři pacienti ve vážném stavu, u dvou však nyní testy ukázaly, že jsou negativní, tudíž vyléčení z onemocnění COVID-19, ale mají jiné zdravotní problémy. S onemocněním COVID-19 s těžkým průběhem tedy nyní zůstávají hospitalizovaní pouze dva pacienti, oba jsou na umělé plicní ventilaci. Bohužel ani jeden z výše uvedených pacientů není pro podání tohoto léčivého přípravku vhodný, nesplňují indikační podmínky. Lék tedy bude nachystán pro nově příchozí pacienty z Moravy.

Remdesivir je experimentální antivirotikum. Vyvinula jej americká společnost Gilead Sciences k léčbě infekcí způsobených viry Ebola a Marburg, ukázalo se však být účinné i proti jiným RNA virům včetně koronavirů. V současné době se experimentálně užívá i proti onemocnění Covid-19.

Nemocnice otevírá své ambulance pro běžné pacienty

Nemocnice se rozhodla, při dodržování přísných epidemiologických a bezpečnostních opatření, otevřít veřejnosti opět své ambulance. Podobu opatření popisuje staniční sestra I. neurologické kliniky Kamila Roubalová: „Základ je desinfekce. Kromě toho, že máme pro příchozí po čekárně rozmístěné desinfekce s informačními pokyny a u vstupu také rukavice, frekventovaně desinfikujeme i samotné prostory. Pacienty objednáváme na konkrétní čas v půlhodinových rozestupech, aby se zde vždy sešel pouze minimální počet lidí. Zároveň je prosíme, aby zvážili nutnost doprovodu, případně jej eliminovali.“ To potvrzuje například pacientka z Brna, která dnes přišla na kontrolu sama. „Normálně by vedle mě seděl manžel, ale teď to nejde,“ říká dvaasedmdesátiletá žena. Naráží tím i na další opatření, a to úpravu sedacích míst – některá jsou dočasně přelepená, aby mezi čekajícími zůstávaly dostatečné rozestupy.

Přečtěte si  Mezi nejlepší města pro podnikání na Moravě patří krajská centra. Překvapila obě Meziříčí

Musím říct, že lidé jsou opravdu svědomití, opatření respektují,“ hodnotí vrchní sestra I. neurologické kliniky Ing. Marcela Staňková a dodává, že není důvod k obavám nebo odkládání vyšetření, vyžaduje-li jej zdravotní stav pacienta.

Pacienti se nemusí bát, nemocnice je dobře připravena

U vstupu do nemocnice stále probíhá měření teploty termokamerou, což umožňuje pohyb po nemocničním areálu pouze lidem bez teploty. „Pokud bychom tady na klinice přeci jen někomu naměřili teplotu vyšší než 37,5 °C, máme stejně jako na každém jiném pracovišti připravenou izolaci,“ dodává Kamila Roubalová z neurologie s tím, že v izolaci podstoupí pacient kromě vyšetření ve zvláštním režimu také test na koronavirus. Lékař pak podle výsledku určí další postup.

V nemocnici se dodržují i další epidemiologické a bezpečnostní zásady. „Jsme velmi rádi, že vedení FNUSA umožnilo od počátku testování na COVID-19 u všech pacientů přijímaných na lůžková oddělení,“ komentuje přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku doc. MUDr. Břetislav Gál, Ph.D. Až po negativních výsledcích testu je hospitalizovaný pacient zařazen na standardní lůžkové oddělení, do té doby je oddělen v prostorách se zvýšeným ochranným režimem. „Chtěl bych proto všem vzkázat, že ač jsme pracovištěm v „COVIDové“ nemocnici, jsme pracovištěm bezpečným,“ uzavírá Břetislav Gál.

Autor: red Zdroj a foto: FNUSA

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*