Do důchodu v 10 letech. Také na policejní psy čeká zasloužený odpočinek

I když čerstvě nastoupil do zaslouženého policejního i psího důchodu, chuť a elán k práci ho neopouští, jak nám dnes ukázal Alby, německý ovčák, který příští měsíc dovrší deset let. Na odchod do důchodu se to může zdát málo, ale policejní pes pracuje ve dne, v noci i o víkendu a prochází náročným výcvikem i každoročními zkouškami. Proto se mu často s přibývajícím věkem nevyhnou zdravotní problémy, jako právě tomuto krasavci.

Se svým pánem, nprap. Miroslavem Škrabalem, se seznámil ve svých čtyřech letech a od té doby spolu bydlí i pracují. Jeho pán si ho od policie odkoupil a zůstanou spolu i nadále. U policie pracovali ve skupině základních kynologických činností, takže ve službě pátrali po hledaných nebo pohřešovaných osobách nebo ukradených věcech, případně se účastnili bezpečnostních opatření, jako fotbalová nebo hokejová utkání.

Jeho největším pracovním úspěchem bylo vypátrání pachatele trestného činu, který koncem roku 2020 pravděpodobně pod vlivem drog ujížděl policejní hlídce v Uherském Brodě. Zastavil až poté, co mu policisté prostřelili pneumatiku, nicméně z vozidla utekl do pole. Policejní pes Alby ho v náročných podmínkách, kdy cesta vedla korytem potoka, remízkem i pooraným polem, vypátral až po 2 kilometrech, spícího v poli.

Dva roky předtím získal Alby 1. místo v Přeboru Krajského ředitelství PČR Zlínského kraje ve služební kynologii a zvítězil také v kategorii nejlepší pachové i obranné práce.

Jeho pán zatím do důchodu neodchází, pracuje teď u policie s dalšími dvěma psy: dvouletým německým ovčákem Ragem a pětiletou fenkou border kólie, Sofinkou. Rag umí vyhledávat výbušniny a Sofinka zase drogy a omamné látky.

Autor: red Zdroj a foto: Policie ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*