Do Jeseníků vyrazili první běžkaři, na horách hustě sněží

Vydatné srážky přinesly i pořádnou nadílku sněhu na horách. V Jeseníkách už se běžkuje.

První nadšení běžkaři už brouzdají v nejvyšších polohách Jeseníků. Na horách vytrvale sněží, podle horských záchranářů tam leží kolem 20 centimetrů sněhu.

Velké srážky přinesly sněhovou nadílku

Dispečer jesenické horské služby potvrdil, že milovníci zimních stop mohou vyrazit z Ovčárny na Praděd a Švýcárnu. Vrcholy se rychle zasněžují, na vysílač na Pradědu už se autem nedá dostat.

“U nás od pondělka leželo zhruba deset centimetrů sněhu, nyní připadl další a leží tak 20 centimetrů. Sníh je mokrý, teploty se drží nad nulou a přestal foukat vítr. Sníh teď krásně sype, stále sněží. Hřeben je vyfoukaný, sněhu je tam podstatně méně a na lyže to není. Nicméně lyžovat se dá mezi Ovčárnou, Švýcárnou a na Praděd. Na takové první sklouznutí na běžkách je to dobré,” uvedl pro veřejnoprávní Českou televizi dispečer jesenické horské služby Jiří Hejtmánek s tím, že na běžkách už tam běhají desítky běžkařů.

Prudké změně počasí se musel přizpůsobit i provozovatel hotelu a restaurace na vysílači Praděd, která je nejvýše položenou celoročně provozovanou restaurací v celé republice. „Dostaneme se autem už jen na Ovčárnu, dál už to nejde,“ řekl dnes provozní Tomáš Hrazdil. Za poslední dva dny podle něj napadlo zhruba 40 centimetrů sněhu, do toho se však oteplilo a sníh sedl zhruba na 25 centimetrů. „Teď vytrvale sněží. Stáhli jsme poslední auta a teď se utlačuje sníh na cestě, pokud nepřijde oteplení, mohli bychom tak přichystat stopy,“ doplnil.

Autor: pjk, foto: pxhere

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*