Do nedělní půlnoci můžete hlasovat v anketě Strom roku 2023. Do celostátního finále se probojoval jediný strom z Moravy

Celorepubliková anketa Strom roku se blíží ke konci. Hlasování pro finálovou pětici stromů je možné až do půlnoci 8. října. Mezi finalisty se probojovaly Nepomyšlská lípa, hruška v širém poli v Mrákotíně u Skutče, Divadelní lípa z Týnce nad Sázavou, borovice Krásná Pepina z Kerska a jihomoravská Lípa na školní zahradě v Sulíkově na Blanensku. Vítězný strom bude vyhlášen 24. října a získá profesionální ošetření na míru a postoupí do evropského kola ankety.

Mezi pěticí stromů v superfinále ankety Strom roku není nouze o silné příběhy. Vedle Nepomyšlské lípy, co shlíží z pahorku, kde kdysi stála šibenice, je v soutěži i další národní strom, který je patronem uprchlíků a utlačovaných menšin, nebo borovice Krásná Pepina z povídky Bohumila Hrabala. Svým nevšedním rozevlátým vzhledem zase zaujme mrákotínský strom vystupující v anketě pod názvem „Stojí hruška v širém poli“. Divadelní lípu pak ocení milovníci historie. Stojí totiž na základech přemyslovského paláce a svou mohutností dotváří hradní areál.

Pamětnice ze Sulíkova

Jediným moravským zástupcem ve finále je sulíkovská lípa, která již byla svědkem mnoha radostí, ale také bojů a strachu z válek. Pamatuje děti italských uprchlíků i romské chlapce, kteří jednoho dne nepřišli do školy, protože byli odvezeni do koncentračního tábora. Dnes, po vzoru svých předků, místní nabídli ve škole útočiště pro uprchlíky před válkou na Ukrajině. Lípa je symbolem svobody a připomínkou, že dobro nakonec vždycky zvítězí.

„Je úžasné sledovat, kolik energie věnují komunity podpoře svého stromu. Vnímám obrovský pocit sounáležitosti, který místním obyvatelům anketa už dvaadvacet let přináší. Možná se pohádají o politice, ale za svůj strom bojují společně,” shrnuje koordinátorka ankety Kateřina Bolečková z Nadace Partnerství a dodává: „Svým hlasem zajistíte nejen potřebné ošetření pro vítězné stromy, ale také podpoříte aktivní lidi v péči o stromy v jejich okolí.”

Hlasujte na webu

Letos je hlasování ozvláštněno superfinále, které trvá pouhý týden, od 2. do 8. října, a může finálním pořadím pořádně zamíchat. Superfinále je tajné – počet hlasů je na webu Strom roku v tuto chvíli skrytý. Nabízí však možnost hlasovat v letošní anketě podruhé. Dosud totiž platilo, že z jedné e-mailové adresy lze svému favoritovi poslat jen jediný hlas. V superfinále je však nyní možné hlasovat ze stejného e-mailu znova – bez ohledu na to, jaký strom jste podpořili v předchozím hlasování.

Hlasovat můžete pod tímto odkazem.

Autor: red Zdroj a foto: Strom roku

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*