Do nemocnic vnesl světlo a vzduch. Dílu architekta Bedřicha Rozehnala se věnuje nová výstava

Dům útěchy (onkologický ústav) na Žlutém kopci v Brně, jedno z vrcholných děl Bedřicha Rozehnala

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě připravila výstavu připomínající osobnost architekta Bedřicha Rozehnala, který významně ovlivnil zejména zdravotnické stavby na Moravě. Mezi jeho díla patří slavný Dům útěchy či Dětská nemocnice v Brně. Na výstavě se podílí Muzeum města Brna i novoměstská nemocnice, za jejíž podobou stojí právě Rozehnal.

Architekt, který změnil standard nemocničního prostředí

Výstava prezentuje nejen Rozehnalovu práci na novoměstské nemocnici, ale například průřez plány slavného Domu útěchy v Brně, kde se dodnes léčí onkologická onemocnění. „Pro novoměstskou výstavu jsme vybrali také významnou realizaci profesora Rozehnala, kterou projektoval a realizoval po 2. světové válce. Fakultní dětskou nemocnici v Brně,“ přiblížil další část novoměstské výstavy brněnský kurátor Jindřich Chatrný, který výstavu pro Horáckou galerii připravil.

Bedřich Rozehnal je v Novém Městě na Moravě prezentován jako funkcionalistický architekt, který změnil standard nemocničního prostředí. „On vnesl do těchto staveb světlo, vzduch. Pacient se v takových prostorách cítil dobře. Byly to pavilony, které byly prosvětlené, měly promyšlenou koncepci provozu. Na svých projektech velmi často spolupracoval s týmem odborných lékařů,“ vysvětluje Chatrný.

Výstava ukazuje plánovou dokumentaci i grafiky

V Horácké galerii jsou vystaveny originály plánové dokumentace novoměstské nemocnice, která vznikala v průběhu roku 1937 a končila v roce 1941, ale také střípky z jeho umělecké tvorby. „Maloval a věnoval se grafické tvorbě. Návštěvníci se mohou těšit na grafiky, které zachycují krajiny nebo různé postavy,“ zve na výstavu kurátor.

„Novoměstská nemocnice chce výstavou připomenout 80. výročí zahájení svého provozu. V listopadu 1940 byly otevřeny první ambulance a v prosinci byli v nemocnici hospitalizovaní první pacienti,“ doplnila ředitelka novoměstské nemocnice Věra Palečková.

Výstava věnovaná Bedřichu Rozehnalovi je k vidění v malé galerii v přízemí Horácké galerie. Výstava bude k vzhledem k harmonografickému posunu vynucenému epidemiologickou situací otevřená až do poloviny ledna 2021. Zájemci si ji mohou prohlédnout rovněž ON-LINE.

Zdroj: Nemocnice Nové Město na Moravě, foto: archiv, Horácká galerie

Související články

Přečtěte si  Slovanská epopej se přesune do Krumlova, potvrdilo vedení Prahy

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*