Do zámeckého parku v Lednici bude dobrovolné vstupné. Peníze pomohou s odstraňováním škod

Lednice zahrada
Zámecká zahrada v Lednici

S nadcházející návštěvnickou sezonou budou u vstupu do lednického zámeckého parku umístěny platební automaty, zakoupení vstupenky však bude dobrovolné. Dohodlo se na tom vedení Národního památkového ústavu se zástupci obce Lednice.

Vybrané peníze pomohou s odstraňováním škod

„Lednický zámecký areál má skutečně výjimečnou hodnotu, což potvrzuje i zájem široké veřejnosti. S tím jsou však spojené i vysoké finanční náklady na jeho údržbu a obnovu.  Finanční náročnost péče o park bohužel způsobuje i narůstající vandalismus ze strany návštěvníků, se kterým se v posledních letech potýkáme čím dál častěji. Vstupné, které vybereme, bude použito právě na pokrytí těchto nákladů tak, abychom lednický park udrželi v co nejlepším stavu,“ uvedla po jednání generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Prostředky z výnosů ze vstupného budou použity na obnovu stromových a keřových porostů, údržbu a opravy spojené s nepřetržitým provozem závlah či odstranění škod způsobených dlouhodobým suchem a škůdci. Dobrovolné vstupné ve výši 30 korun bude možné uhradit ve čtyřech platebních automatech, a to formou hotovostní i bezhotovostní platby s možností uhrazení platební kartou na mobilní platební terminál.

Památkáři se s vedením obce dohodli na fungování jízdáren

Jednání přineslo řešení i ve věci zámeckých jízdáren. Generální ředitelka NPÚ a starosta obce Libor Kabát se shodli na tom, že v jízdárnách budou společné pokladny jak pro státní zámek Lednice, tak i pro sdružení Multifunkční centrum zámek Lednice, které zde působí. Tuto spolupráci jistě ocení i návštěvník, který na jednom místě získá vstupenky na prohlídku zámku i akce multifunkčního centra.

O novém návštěvnickém centru v lednických jízdárnách jsme psali v tomto článku.

Zámek Lednice je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve střední Evropě, za rok 2019 jej navštívilo téměř 400 tisíc lidí. Do samotného parku zavítalo návštěvníků ještě mnohem více. Celý Lednicko-valtický areál je zapsán na seznamu chráněných památek UNESCO.

Zdroj a foto: NPÚ

Související články

Přečtěte si  Zrekonstruovanou židovskou obřadní síň v Břeclavi otevřela izraelská velvyslankyně

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*