Domovy důchodců jsou přeplněné, na místo se čeká i několik let

Domov důchodů domov pro seniory
Ilustrační foto

Lůžka v domovech pro seniory na Moravě jsou beznadějně obsazena, čekací doba se nejčastěji pohybuje v řádu měsíců i let. Například domovy pro seniory na jižní Moravě nabízejí 5877 lůžek, několik tisíc žádostí je neuspokojených. Některá města provozují vlastní domovy.

Domovy jsou beznadějně přeplněné

Brno zřizuje 11 domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Domovy pro seniory mají kapacitu 1014 lůžek, na umístění čeká 2000 žadatelů. Pod domovy se zvláštním režimem spadá 922 lůžek, na seznamu čekatelů je zapsáno 1500 seniorů. Dobu čekání podle Radky Loukotové z tiskového oddělení magistrátu stanovit nelze. Počet žadatelů na jedno lůžko je však v Brně výrazně vyšší než v okresních městech, dá se proto předpokládat i delší čekací doba.

V městském domově pro seniory ve Znojmě je obsazeno všech 47 lůžek, dalších 32 žadatelů na místo v domově čeká. Doba čekání bývá pohyblivá. “Existuje několik faktorů, obecně platí, že se pohybuje od tří měsíců do dvou let, někdy i déle,” řekla mluvčí města Zuzana Pastrňáková. Kratší čekání mají žadatelé do domova se zvláštním režimem, který je určen pro lidi s chronickým duševním onemocněním. Ten znojemský má 136 lůžek, čeká se nejčastěji tři až šest měsíců.

Také Břeclav zřizuje domov pro seniory. Kapacita 208 lůžek je plně obsazená, dalších 116 lidí na místo čeká. “Průměrná doba čekání je zhruba šest měsíců,” řekla mluvčí města Jana Pelcová. Břeclavský domov pro seniory právě prochází rekonstrukcí téměř za 100 milionů korun. “Cílem investice není zvyšování kapacity, ale zvýšení kvality poskytovaných služeb,” uvedl ředitel domova David Malinkovič.

Na místo se čeká měsíce i roky

Na jižní Moravě existuje 17 domovů pro seniory o celkové kapacitě 1885 lůžek. “V krajském informačním systému v současné době evidujeme celkem 2414 žadatelů o zařazení do domova pro seniory. Každá žádost se posuzuje individuálně podle naléhavosti potřeby. Čekací doba je v rozmezí několika měsíců, někdy rok i více,” řekla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Kraj plánuje, že počet lůžek zvýší například stavbou nového domova pro seniory v Hustopečích s kapacitou 52 lůžek.

Přečtěte si  Prezident Pavel navštívil Punkevní jeskyně. 102 let po Masarykovi

Zdroj: ČTK, foto: Pexels

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*