Dorazil k nám další bolševník. Nebezpečný invazní druh se objevil ve Slezsku

Bolševník Sosnowského

U řeky Olše nedaleko obce Návsí se objevil další druh invazního bolševníku. Podobá se známému bolševníku velkolepému.

Oblast rozšíření může být mnohem větší

Česká republika aktuálně eviduje přítomnost již 18 invazních druhů ve volné přírodě. Novým přírůstkem je bolševník Sosnowského, blízký příbuzný známějšího a mnohem rozšířenějšího bolševníku velkolepého. “Jen velmi obtížně se od něj rozeznává, jeho aktuální nález mohl nastat nějakou dobu po jeho skutečném vstupu na naše území,” uvedli odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.

Místem nálezu se stalo řečiště řeky Olše u obce Návsí blízko Jablunkova ve Slezsku. Celková plocha porostu, kde se nový bolševník vyskytuje, je přibližně sto metrů čtverečních. Podle ochranářů se dá předpokládat, že jeho rozšíření nemusí být úplně malé. Jednak proto, že se zde vyskytuje i velmi podobný bolševník velkolepý, ale také z toho důvodu, že za nedalekými hranicemi v Polsku se tento druh vyskytuje v mnohem větším množství.

Bolševník Sosnowského je jedním ze tří druhů obřích bolševníků. Jedná se rovněž o invazní druh, se kterým dlouhodobě bojují ochránci přírody. Zejména v Pobaltí je jejich rozšíření pro původní ekosystémy přímo katastrofální. Oblastí původního výskytu je centrální Asie. Svým vzhledem i vlastnostmi je téměř nerozeznatelný od bolševníku velkolepého. Jedná se o nebezpečnou rostlinu, jejíž šťáva z lodyh a listů způsobuje těžké poleptání a zpuchýřnatění pokožky.

Zdroj: AOPKČR, foto: Wikimedia Commons

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*