Došla nám trpělivost! Olomouc přitvrzuje v boji proti skládkám

Místo kontejnerů černá skládka. Nejproblematičtější místa odteď budou monitorovat kamery a fotopasti.

V Olomouci se množí místa, která připomínají skládku. Místo do sběrného dvora lidé odkládají velký odpad k obyčejným popelnicím s tříděným odpadem. Podle vedení Olomouce situace zašla příliš daleko. Nejproblémovější místa odteď monitorují kamery a fotopasti.

Velký odpad patří do sběrného dvoru

Vedení Olomouc s neukázněnými občany, kteří soustavně zakládají černé skládky na stanovištích s tříděným odpadem, došla trpělivost. Situace se zhoršila natolik, že bylo nutné ve spolupráci s městskou policií a technickými službami umístit do nejproblémovějších částí města mobilní kamery a fotopasti. Některé lokality připomínaly doslova veřejné skládky odpadů.

Tyto přestupky jsou řešeny blokovými pokutami nebo správním řízením. U podnikajících osob se navíc provádí kontroly, jak nakládají s odpady. Výše pokut za tyto přestupky může u občanů dosáhnout až 50 tisíc korun, u podnikajících osob je částka podstatně vyšší, horní hranice je deset milionů korun.

„Proto upozorňujeme občany, aby na stanoviště s tříděným odpadem neodkládali odpad, který tam nepatří. Jedná se zejména o objemný odpad jako je nábytek, postele, matrace, skříně, kovové sušáky a podobně. Dalším nešvarem je odkládání objemného elektroodpadu, jako jsou televize, počítače, pračky, ledničky a podobně, ke kontejnerům, které jsou určeny ke sběru elektroodpadu. Do těchto kontejnerů ale patří jen elektroodpad malých rozměrů,“ vysvětlil náměstek primátora Otakar Bačák, který má odpadové hospodářství města ve své gesci. Na svoz objemných elektrospotřebičů není firma, která kontejnery provozuje, zavedena a ponechá je na místě. Úklid následně zajišťuje město Olomouc na své náklady.

Odpad po stavbě končí u obyčejných kontejnerů

Podnikající osoby na stanoviště odkládají odpad ze své podnikatelské činnosti, jako jsou pytle se stavebním odpadem, zbytky vodoinstalačního materiálu, obaly od těsnicích tmelů, zbytky izolačních materiálů, sanitární keramiku, obalový materiál a další.

„Firma nabídne zákazníkovi například při rekonstrukci koupelny, že odpad odstraní legálním způsobem, a za to si nechá samozřejmě zaplatit. Místo toho, aby odpad předala sběrovému dvoru pro podnikatele, recyklační firmě nebo na skládce odpadů, což se musí platit, je pohodí na stanoviště s tříděným odpadem a peníze za likvidaci jí zůstanou. Město Olomouc pak musí na své náklady tento odpad odstranit,“ popsal zjištěnou skutečnost náměstek Bačák.

Přečtěte si  Dokončovací práce na přemostění na Staré Blansko přinesou omezení v dopravě

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*