Drolící se moravskou orlici na budově Jihomoravského kraje zakryla plachta. Kraj plánuje opravu

Již více jak 112 let zdobí budovou Nového zemského domu v Brně obří plastika erbu s moravskou orlicí. V současnosti je však skryta za ochrannou plachtou, což neuniklo pozornosti mnoha Brňanů, kteří vyjadřují obavy o osoud jedné z posledních připomínek dřívější moravské samosprávy. Podle sdělení tiskového odboru kraje je však příčinou zakrytí plastiky její havarijní stav.

Jedná se o preventivní opatření z důvodu havarijního stavu ozdobných prvků na atice budovy (stejným způsobem je již téměř dva roky zabezpečen také druhý erb nad pracovnou hejtmana a ozdobné prvky na atice věžiček),” sdělil Zprávám z Moravy Petr Holeček z odboru tiskových věcí a marketingu Jihomoravského kraje.

Atiku včetně erbů čeká rekonstrukce

Zvolili jsme variantu husté sítě, která sice (bohužel) více poutá pozornost, ale je UV stabilní, nepodléhá povětrnostním vlivům a zamezí pádu i těch nejmenších fragmentů na chodník a do přilehlé komunikace. V současné době dokončujeme projekt na rekonstrukci atiky věžiček na střeše budovy, v rámci realizace této akce budeme řešit i obnovu obou erbů,” doplňuje Holeček.

Nový zemský dům, někdy též uváděn jako Zemský dům II se nachází v Brně na Žerotínově náměstí byl součástí komplexu vládních budov Moravské země. Na přelomu 19. a 20. století přestala budova moravské zemské sněmovny (dnešní sídlo Ústavního soudu na Joštově ul.) dostačovat svým účelům. Bylo proto rozhodnuto o výstavbě Nového zemského domu jako kancelářského zázemí. Stavba Nového zemského domu proběhla v letech 1905–1907 podle návrhu architekta Ferdinanda Hracha, jednoho z nejvýznamnějších představitelů brněnského pozdního historismu.

Autor: red Foto: archiv redakce/FB

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*