Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

V CHKO Litovelské Pomoraví jsme mohli být svědky neobvyklého přírodního jevu, který se u nás vyskytuje jen zřídka. Tento jev se odehrál na řece Moravě v blízkosti Hynkovské lávky, kde došlo během zimních povodní k průlomu meandru.

Šíje meandru, která byla široká více než deset metrů, se protrhla, což vedlo k vytvoření nového ostrova. Tento ostrov je nyní obklopen původním korytem řeky, které se postupně promění v slepé rameno a nakonec v mrtvé rameno. Tento proces vyústí v zazemnění a zánik mrtvého ramene.

Podobný jev byl zaznamenán již v roce 2012 u Kenického meandru, kde se však protrhla pouze dvoumetrová šíje. Vznik nového ostrova a postupná transformace koryta řeky představují fascinující příklad dynamiky říčních ekosystémů a jejich schopnosti se přirozeně měnit a adaptovat.

Naše řeky v nížinách tečou většinou již v regulovaných korytech, která byla, zejména během 20. století, napřímena, a kde ke změnám vodoteče prakticky nedochází. Řeka Morava v okolí Litovle tomuto osudu unikla, takže zde můžeme tyto přirozené přírodní procesy, které probíhají, po staletí stále pozorovat.

CHKO Litovelské Pomoraví je rozsáhlá chráněná krajinná oblast rozkládající se podél řeky Moravy od Olomouce přes Litovel až po Mohelnici. Tato oblast je jedinečná svým rozsáhlým komplexem lužních lesů a luk, který je v Evropě ojedinělý. Mezi hlavní atrakce patří Přírodní dům Litovelského Pomoraví, pískovna Náklo, rekreační oblast Sobáčov, Mladečské jeskyně, Moravičanské jezero a nedaleká Levandulová farma v Bezděkově. Oblast je také známá díky muzeu a cukrárně Tvarůžky v Lošticích. CHKO Litovelské Pomoraví je protkáno sítí turistických a cyklistických stezek a nabízí možnost netradičního průzkumu přírody, například na voze Forman nebo na lodi po nejkrásnějším úseku řeky Moravy.

Zdroj: CHKO Litovelské Pomoraví, Foto: Katedra geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*