Evropský strom roku roste na Moravě! Je jím Chudobínská borovice od přehrady Vír

chudobinska-borovice

Evropským stromem roku se stala 350 let stará Chudobínská borovice, která roste u přehrady Vír na Žďársku. Dostala 47.226 hlasů, stejný počet nových stromů za ně slíbili její fanoušci vysadit v okolí přehrady. Do České republiky míří titul poprvé v desetileté historii ankety. Výsledky dnes pořadatelé odvysílali kvůli koronaviru na internetu.

Hlasující v letošním ročníku ankety vybírali z 16 národních stromů. Druhý jinan z chorvatského Daruvaru dostal 28.060 hlasů a třetí ruský topol 27.411 hlasů. Celkově se sešlo 285.174 hlasů. Hlasování skončilo 29. února, poslední týden byly průběžné výsledky neveřejné. Vyhlášení bylo možné sledovat na YouTube kanálu, facebooku a Evropského stromu roku.

Přemýšleli jsme, jak zprostředkovat 16 evropským komunitám radost z výsledků. Nakonec jsme spojili příběhy stromů a osobní svědectví prvních tří finalistů do videa,” uvedla Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která je národním pořadatelem ankety.

Foto: Strom roku, M. Olbrzymek

Za každý získaný hlas vysadí jeden strom

Chudobínská borovice roste na skalnatém výběžku levého břehu vodárenské přehrady Vír. Jméno má po obci Chudobín zatopené při stavbě nádrže. Vysadit nový strom za každý hlas pro tuto borovici se v průběhu ankety zavázal mikroregion Bystřicko. U přehrady by tak mělo přibýt několik hektarů obnoveného lesa.

Již probíhají nominace pro další ročník

Do nového národního kola ankety Strom roku mohou jednotlivci, školy, spolky i obce nominovat své oblíbené dřeviny od 21. března, a to prostřednictvím portálu www.stromroku.cz. Porota pak vybere 12 stromů, mezi nimiž se v online hlasování rozhodne, který bude zastupovat ČR v dalším ročníku evropské soutěže.

Soutěž Evropský strom roku vznikla v návaznosti na anketu Strom roku, již v ČR organizuje Nadace Partnerství. První evropské hlasování se uskutečnilo v roce 2011, od té doby se počet zapojených zemí navýšil z pěti na letošních 16.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: Facebook Chudobínská borovice:V.Purč

Související články

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto

Doporučujeme


1 Trackback / Pingback

  1. Začíná hlasování o Strom roku | Moravský národ

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*