Fakulta výtvarných umění VUT funguje již 30 let. Oslavy výročí budou trvat do konce roku

Fakulta výtvarných umění při brněnském VUT slaví v letošním roce třicet let od svého založení. Oslava tohoto výročí je koncipována jako celoroční kulturní festival, který představí uměleckou i výzkumnou práci fakulty širší veřejnosti a nabídne netradiční příležitosti pro setkání jedinečné umělecké komunity, která se kolem FaVU za tři dekády její existence vytvořila.

Oslavy třicátého výročí existence Fakulty výtvarných umění budou probíhat během celého roku 2023 ve třech liniích – výstavní, výzkumné a komunitní. Připraven je bohatý a heterogenní program, zahrnující tradiční výstavní formáty i nejrůznější intervence či návštěvy ateliérů umělkyň a umělců ve spolupráci s festivalem Open Studios. Kromě podzimní výstavní přehlídky FaVUlife v Domě pánů z Kunštátu pod vedením kurátorského kolektivu Café Utopia a tradiční výstavy diplomových prací tamtéž se jedná o celoroční výstavní programy Galerie Cejla a Galerie Průchod. Ty vznikly z iniciativy studujících stejně jako speciálně připravovaný výstavní projekt Všude rajče v Distillery či Bat Cave Cinema, který představí v kině CIT studentské práce z ateliéru videa.

Projekt Alumni FaVU zkoumá praxi absolventů a absolventek

Jádrem komunitní části oslav budou živá setkání – Gala ples FaVU v březnu či víkendové setkání FaVU Reunion Party v červnu. Letní školy, tradičně připravované pro zájemce o studium a širší veřejnost, budou v letošním roce v rámci oslav vedeny absolventkami a absolventy FaVU. Připraveny jsou komentované prohlídky Artotéky Moravské galerie se zaměřením na umělkyně a umělce spojené s fakultou.

Při příležitosti oslav budou prezentovány také hudební projekty studujících

U příležitosti oslav se FaVU chystá zmapovat také hudební projekty studujících, které doposud nebyly nijak systematicky archivovány či prezentovány. Hlavním výstupem bude zvuková kompilace v digitální i fyzické podobě. Vydání nosiče bude oslaveno živým vystoupením některých autorů a autorek v rámci Enter FaVU a výstavy FaVUlife v Domě pánů z Kunštátu. Pokřtěna bude také výroční publikace, která se zaměřila na uměleckou a profesní dráhu absolventek a absolventů. „Výzkumnou linii věnujeme našim alumni. FaVU je pro nás především společenství skvělých a hodnotných lidí a vztahů mezi nimi. Jde nám o upevnění pozice FaVU jako almy mater, která nezapomíná na své bývalé členy a členky, celoživotně je sleduje a má nebo hledá formy, jak se o ně postarat v dalších fázích jejich životů a kariér,“ dodává proděkanka FaVU, docentka Lenka Klodová.

Přečtěte si  Nová cesta pro olomoucké Moravské divadlo a filharmonii. Odborná analýza doporučuje sloučení do jednoho subjektu

Kompletní přehled akcí naleznete na zde.

Fakulta výtvarných umění (FAVU) byla založena 1. 1. 1993 z iniciativy uměleckého Sdružení Q a tehdejšího děkana Fakulty architektury VUT, profesora Ivana Rullera. Historicky první z uměleckých fakult, které vznikly po roce 1989 jako žádoucí protiváha vzdělávacího a kulturního centralismu, nabízela v rámci programu Výtvarná umění studium šesti oborů: sochařství, malířství, kresba a grafika, design vizuálních komunikací, proces–koncept–akce a elektronická multimediální tvorba (videoart). V současnosti mají studující na výběr sedmnáct ateliérů (v jednom z nich se střídají hostující zahraniční vyučující).

Autor: red Zdroj a foto: Vysoké učení technické v Brně

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*