Fakultní nemocnice v Brně přišla kvůli kyberútoku o desítky milionů korun. Hrozí další útoky

Fakultní nemocnice Brno FN Brno
Kybernetický útok v době koronaviru těžce zasáhl brněnskou fakultní nemocnici.

Fakultní nemocnici Brno vznikla při březnovém kybernetickém útoku škoda v desítkách milionů korun. Novinářům to dnes řekl ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba. Nemocnice přišla například o některá administrativní a ekonomická data nebo o internetový objednávkový systém u dárců krve. Objednala nový, fungovat by měl do dvou týdnů.

Nemocnice se stala terčem útoku 13. března, podle ředitele Jaroslava Štěrby už jede naplno. “Některé systémy nejsou tak uživatelsky přátelské a rychlé, jedou na omezený počet serverů, ale postupně je zapojujeme,” uvedl Štěrba.

O kybernetickém na brněnskou fakultní nemocnici útoku jsme psali v tomto článku.

Nemocnice ztratila důležitá data

Podle Štěrby se ztratila některá administrativní a ekonomická data. Data pacientů ale nemocnice má, podařilo se obnovit i historii e-mailové komunikace. Bližší informace k útoku Štěrba nechtěl říct a odkázal na policii a Krajské státní zastupitelství v Brně, které situaci dozoruje. Státní zastupitelství zatím bližší informace neposkytuje stejně jako Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost, který se situací zabýval.

Útok se dotkl i odběrů krve

Primářka transfuzního oddělení Hana Lejdarová uvedla, že odběry krve klesly zpočátku zhruba na polovinu, nyní se dostaly asi na 70 procent normální situace. Denně za normálního stavu nemocnice i s dalšími pracovišti provedla asi 180 odběrů, v Brně asi 120.

Nemocnice se snaží dárce informovat o aktuální situaci. “Nyní bohužel nemáme k dispozici objednávací nástroj než telefonicky. Náš internetový objednávací systém nepřežil kybernetický útok. Byla odeslaná objednávka na nový, mohl by fungovat v horizontu deseti dnů,” uvedla Lejdarová.

Hrozí další kyberútoky

Před dalšími kyberútoky varovaly Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) i ministerstvo zdravotnictví. Podle ministra zdravotnictví už dokonce některé nemocnice i ministerstvo nyní čelily pokusům o napadení. Podobné útoky mohou zvláště v době šíření koronaviru způsobit podle expertů vážné problémy a zanechat škody v desítkách milionů korun.

Jeden útok může podle IT expertů vyřadit síť i na několik dnů, což je v současné epidemii koronaviru vážnou hrozbou. Zdravotnická zařízení patří mezi nejzranitelnější cíle.

Zdroj: ČTK, foto: FN Brno

Související články

Přečtěte si  Novoroční výprodeje budou pokračovat až do konce února. Zájem je o svetry nebo energeticky úsporné chladničky a pračky

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*