Fantastický objev v Brně! Pod Moravským náměstím objevili zapomenuté sklepení Německého domu

Zbytky zničeného Německého domu byly z Moravského náměstí v Brně odstraněny před 75 lety. Teď se zjistilo, že zbyl podzemní prostor.

Na Moravském náměstí v Brně objevili suterén takzvaného Německého domu. Zbytky zničeného objektu přitom byly z prostranství odstraněny na konci války. Archeologický průzkum probíhá před plánovanou rekonstrukcí parku.

Na suterén se po válce zapomnělo

Přesně před 75 lety byly z prostranství dnešního Moravského náměstí odstraněny zbytky zničeného Německého domu a prostor po něm byl upraven na park.

“Skončila tak čtyřiapadesátiletá existence spolkového domu brněnských Němců, u jehož počátku stál například majitel brněnské slévárny Friedrich Wannieck a další němečtí mecenáši, kteří se jeho stavbou snažili vytvořit etnickou protiváhu spolkového domu česky hovořících Brňanů, Besednímu domu,” uvedl brněnský etnolog Michal Doležel.

Jak ale připomenul, desítky let od konce války se nevědělo, že Německý dům nebyl z náměstí zcela odstraněn. “Celých sedmdesát pět let se nevědělo, že se zbytky Německého domu na Moravském náměstí stále nacházejí. Až do dnes,” informoval Doležel, který se o brněnskou architekturu a moderní dějiny dlouhodobě zajímá.

Průzkum pokračuje

Během provádění průzkumných sond výzkumníci narazili na sklepení Německého domu. Objevené poklady hned fotograficky zdokumentovali. Zprávy z Moravy přinášejí malou ochutnávku, další fotky ještě přidáme. Mezi první objevy například patří lahve vína s etiketou “Německý dům”.

Průzkum na Moravském náměstí stále pokračuje. Další objevy nás ještě čekají. “Průzkumných sond bude ještě sedm. Tato byla umístěna do servisního sklepení kuchyně domu,” doplnil Doležel.

Autor: pjk, foto: Michal Doležel, facebook Brněnské podzemí

Doporučujeme

2 Comments

    • A v rámci usmíření a válečných repatriací by přestavbu mohl financovat německý stát. To by nám přineslo na Moravák konečně pořádnou úlevu.

1 Trackback / Pingback

  1. Pod Moravským náměstím objevili sklepení Německého domu | Moravský národ

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*