Festival Go Kamera se v Brně zaměří na Hanzelku a Zikmunda

Cestovatelský festival Go Kamera, který je součástí brněnských veletrhů cestovního ruchu Go a Regiontour, se bude příští rok podrobně věnovat fenoménu cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Druhý z nich letos oslavil sté narozeniny a oba jsou dodnes inspirací pro další generace, které touží poznávat svět, uvedl v tiskové zprávě organizátor festivalu Rudolf Švaříček.

Festival se letos přesune do hlavního veletržního pavilonu P do sálu v prvním patře a uskuteční se společně s veletrhem od 16. do 19. ledna.

Cestovatelská legenda si hold zaslouží. K tématu H+Z vystoupí řada zajímavých osobností. Ve čtvrtek festival odstartují zástupci zlínského Muzea HZ Pavel Hrubec a Magdalena Preiningerová. Vzpomínat na zážitky s panem Zikmundem bude i legendární účastník Rallye Dakar Karel Loprais. Městské divadlo Zlín předvede úspěšný Palubní deník HZ. Dozvíme se i zajímavosti financování cest H+Z v podání Petra Horkého a Miroslava Náplavy,” uvedl Švaříček.

Výstava jako oslava výjimečného jubilea – 100. narozenin Miroslava Zikmunda

Retrospektivní výstava zaujme působivými fotografiemi, řadou map, dokumentů, originálních výstavních instalací a zajímavých  autentických, často dosud nevystavených, sbírkových předmětů.

Návštěvník si vychutná sklizeň čaje na Srí Lance, exotiku Indie, horské fluidum Nepálu, pestrost Indonésie, smyslnost Japonska i obrovské prostory Ruska. Otevře se velkolepá brána Himálaje, pohladí odvážné princezny Indie, překvapí krásky v burkách. Obdivovat můžeme obrovské masky, vzácné totemy, iniciační předměty, rituální skvosty i další unikátní exponáty. Možná najdeme ve výstavě i originály přímo od Miroslava Zikmunda. Legendární spacáky, zbraně, cestovatelské oblečení, dobové lyže, horolezecké vybavení…

Osu výstavního projektu tvoří poslední cestopis z druhé cesty H+Z nazvaná Past na rovníku, autorů Jiřího Hanzelky – Miloslava Zikmunda a Rudolfa Švaříčka. Jak ukázaly předešlé výstavy a akce H+Z, společné aktivity i rekordní prodeje knih, budí i dnes dílo Hanzelky a Zikmunda stále obrovský zájem, obdiv a respekt.

Jak se změnila Asie od dob H+Z

K hlavnímu tématu se festival vrátí v neděli v projektu Po stopách HZ. Lukáš Socha a Tomáš Vaňourek se vydali stejnou cestou po Asii jako Zikmund a Hanzelka. Poznávali stejná místa jako slavní předchůdci. “Zjišťovali, jak moc se svět změnil. Kde stálo pár chalup, tyčí se dnes mrakodrapy. Vznikla fotoanabáze jako pocta Miroslavu Zikmundovi k jeho stým narozeninám,” uvedl Švaříček.

Přečtěte si  Brněnská diecéze představuje jako první úřad svého druhu novou vizuální identitu a moderní přístup ke komunikaci

Návštěvníci festivalu si mohou vybrat i z mnoha dalších přednášek lidí, kteří cestují po světě buď z pouhého zájmu nebo je osud poslal na místa, kam se dostane jen minimum z nás.

Jiří Hanzelka by se dožil 100 let příští rok na Štědrý den, zemřel v roce 2003. Svou první cestu společně s Miroslavem Zikmundem podnikli v letech 1947 až 1950 do Afriky a Jižní Ameriky. Po Asii a Oceánii putovali v letech 1959 až 1964, na obou cestách pořídili značné množství cenného dokumentárního materiálu.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: gokamera.cz

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*