Festival MUNIFESTO ukáže otisk univerzity ve filmovém světě

Stopy Masarykovy univerzity ve filmu bude celý víkend od 17. do 19. května přibližovat festival MUNIFESTO v Univerzitním kině Scala. Přehlídka nabídne filmy o osobnostech školy, pozoruhodnou práci jejích absolventů, o nichž se často neví, že mají s univerzitou něco společného, i první kinematografické pokusy zdejších studentů. Návštěvníci se můžou těšit na celkem 19 projekcí, po nichž budou následovat diskuze s herci, režiséry, vědci nebo hudebníky. Mezi více než 30 hosty se objeví například herci Martin Huba a Jan Budař nebo popularizátor vědy Jiří Grygar.

Páteční slavnostní zahájení se bude věnovat trochu zapomenuté, ale o to výraznější osobnosti přírodovědce Vladimíra Úlehly. Muž, který se na univerzitě etabloval jako zakladatel jednoho z ústavů a průkopník vědeckého filmu, byl zároveň etnomuzikologem a organizátorem veřejného dění – vytvořil výraznou část brněnské Výstavy soudobé kultury v roce 1928 a zakládal folklorní festival ve Strážnici. V Brně ho připomene jeho pravnučka, Američanka Julia Ulehla. Po světě vystupuje v hudebním uskupení Dálava se zmodernizovanými moravskými folklorními písněmi, které její pradědeček kdysi sesbíral. Svou hudbou doprovodí Úlehlovy filmy s rostlinnými a folklórními motivy.

Festival je součástí programu oslav 100. výročí univerzity, takže jde také do historie a vrací se k počátkům filmu. Sobotní večer je tak obsazen dvěma němými snímky z let 1919 a 1924 s názvem Byl první máj a Bílý ráj. „Zaujmout v roce 2019 němým filmem není snadné, a proto oba doprovodí živá hudba, kterou složil progresivní skladatel Tomáš Vtípil a na místě ji zahraje šestice muzikantů,“ uvedl Petr Dimitrov, hlavní organizátor a tvůrce velké části programu, jehož každý bod má něco společného s univerzitou.

„Budeme promítat i Baladu pro banditu, pro kterou skládal hudbu pedagog Filozofické fakulty MU Miloš Štědroň a texty dodal absolvent fakulty Milan Uhde. K vidění bude také slavná Cesta do pravěku, která má nyní nově díky digitalizaci stejné barvy jako v roce, kdy vznikla. Na podobu filmu měl výrazný vliv paleontolog Josef Augusta z Přírodovědecké fakulty MU, který byl vědeckým poradcem tvůrců,“ doplnil Dimitrov.

V průběhu tří promítacích dní a večerů se budou střídat krátkometrážní snímky, dokumenty i hrané filmy a také studentské snímky. V rámci MUNIFESTO se totiž letos koná také tradiční Filmový festival Fakulty informatiky MU, kam se přihlásilo rekordních padesát převážně studentských projektů.

Přečtěte si  Morava má nové národní kulturní památky. Hrad, zámky i klášter

Silná je na celém festivalu dokumentární sekce. Část z nich se bude díky partnerství s Českou televizí promítat ve speciální části programu v kavárně kina Scala a část bude k vidění na velkém plátně. Diváci uvidí snímek o popularizátorovi astronomie Jiřím Grygarovi, dokument Stadion o tom, jak brněnští fotbaloví fanoušci vzkřísili stadion za Lužánkami, nebo projekt Voxpot, jenž mají na svědomí absolventi Fakulty sociálních studií MU. S kamerou se vydávají do rizikových oblastí světa, aby odsud přiváželi očitá svědectví. MUNIFESTO je součástí oslav univerzity, vstupné se platí jen na některé snímky, a pokud ano, pak spíš symbolické.

Více na http://munifesto.cz.

Autor: red, muni.cz

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*