Festival na Slovensku oslaví moravské výročí, v Blansku pokřtili loga

Hudebník Tom Kočko křtí logo festivalu Morava krásna zem, která připomene 1200 let od první zmínky o Moravanech.

Třetí červencový víkend bude na Trenčianském hradě patřit Moravě a Moravanům. Proběhne zde totiž festival Morava krásna zem, který oslaví 1200 let od první zmínky o Moravanech. Mezi přípravy patřil křest loga festivalu, jehož se na blanenském zámku ujal jako host hudebník Tom Kočko.

Letošek je rokem plným významných moravských výročí. Probíhají oslavy dvoustého výročí narození zakladatele genetiky Gregora Mendela či sto let od narození básníka Jana Skácela. Za vůbec nejvýznamnější výročí lze považovat uplynutí 1200 let od první historické zmínky o Moravanech.

Zatímco veřejná moc v České republice moravské jubileum zatím přechází mlčením, na Slovensku probíhají intenzivní přípravy velké slavnosti. Proč právě tam? Zdejší komunita Moravanů už desátým rokem pořádá festival moravské kultury Morava krásna zem a letos to chce pojmout ve velkém.

Na Trenčianském hradě se 15. a 16. července sejdou významné veřejné figury i hudebníci zvučných jmen. Chybět nebude Fleret, Tom Kočko či Jožka Černý. Akce pro všechny příznivce Moravy a moravanství nabídne to nejlepší z moravské kultury od hudebních zážitků po ochutnávku vína.

Na zámku se křtilo

Hlavní slovo ovšem bude mít moravské jubileum, na jehož počest se desátý ročník festivalu Morava krásna zem pořádá. Výročí 1200 let od první zmínky o Moravanech připomíná také logo festivalu vyhotovené ve dvou verzích, plné a zjednodušené. Jeho autorkou je Iveta Janoušková z Letovic.

Na nedalekém zámku v Blansku došlo v úterý ke křtu loga, kterého se ujal Vladimír Novotný, jenž zastoupil slovenské Moravany, a přítomný hudebník Tom Kočko coby host. Před samotným křtem zazpíval píseň Formani na slova moravského básníka Ladislava Nezdařila.

“Původně jsme počítali s delegací Moravanů ze Slovenska, kteří ale kvůli nemoci nemohli přijet. Křest byl i tak důstojný, za přítomnosti moravských osobností. Křtili jsme příhodně moravským vínem,” říká Vladimír Novotný, který se slovenskými Moravany dlouhodobě spolupracuje a je zástupcem sdružení Morava krásna zem na Moravě. Toto sdružení je organizací slovenských občanů moravské národnosti, kteří mají zastoupení v radě pro národnostní menšiny při Úřadu vlády Slovenské republiky.

Přečtěte si  Proměněné nádraží v Moravském Berouně se v dubnu znovu otevírá pro cestující

Organizace sdružující moravské patrioty doma na Moravě si také nechtějí nechat ujít významné jubileum. Jejich zástupce jsme vyzpovídali přímo na blanenském zámku. Moravské výročí připomene kulturně-společenská akce Den za Moravu v sobotu 17. září v Brně. Na ni naváže přátelské setkání u hudby, občerstvení a sportu s názvem Moravské odpoledne.

Autor: pjk, foto: redakce

Doporučujeme

1 Trackback / Pingback

  1. Moravané letos slaví 1200 let. Chystá se řada akcí, vzniklo logo | Moravský národ

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*