Firma z Brna vyvinula součástku pro raketu Vega

Raketa Vega na startovní rampě Foto: ESA

Brněnská firma S.A.B. Aerospace vyvinula nosič, který umožňuje raketě vynést do vesmíru desítky malých družic. Výrazně to sníží cenu za jejich vynesení na oběžnou dráhu.

První start rakety s nosičem pojmenovaným Dispenser je naplánovaný na letošní podzim a na kosmické raketě se díky němu objeví vlajka České republiky. “Když chtěla v minulosti nějaká firma nebo instituce vynést menší družici na orbitu kolem Země, bylo potřeba počkat až poletí větší družice, a domluvit se s nimi. A to bylo opravdu velmi drahé. Dnes ale přichází jiný trend. Poskládat několik těchto menších nákladů dohromady a udělat start rakety speciálně pro ně. A nosič pro tyto družice vyvíjíme společně s partnery v Brně,” uvedl výkonný ředitel S.A.B. Aerospace Petr Kapoun.

Firma konstrukci pro bezpečný let do vesmíru vyvíjela pět let. Je vyrobená ze speciálních sendvičových panelů z uhlíku a hliníku, které firma nejen vyvinula, ale nechala je také certifikovat pro vesmírný let.

Dispenser je unikátní v tom, že konstrukce váží pouze 260 kg, ale přitom unese až tunu a půl nákladu,” uvedla Patricie Ondriašová, která má v projektu na starosti plnění všech potřebných norem.

Poprvé s nosičem vyrobeným v Brně odstartuje na podzim raketa Vega, pro kterou je od začátku připravován. “Start samotný bude velkým milníkem nejenom pro naši firmu, ale i pro celou Českou republiku – poprvé se její vlajka objeví na evropské raketě. Aby mohl mít nějaký stát svoji vlajku na raketě, je potřeba, aby se na jejím vývoji přímo podílel,” doplnil Kapoun.

Raketa Vega je evropská lehká nosná raketa pro náklady s hmotností do 2100 kilogramů. Startuje z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Raketa je čtyřstupňová, přičemž první tři stupně jsou poháněny tuhými pohonnými látkami. Čtvrtý stupeň je vybaven jedním motorem na kapalné pohonné látky, který spaluje asymetrický dimethylhydrazin a oxid dusičitý. Společnost S.A.B. Aerospace se věnuje vývoji a výrobě komponent, testování a montáži konstrukcí pro mezinárodní organizace, kosmické agentury i soukromé společnosti, které dlouhodobě působí ve vesmírném průmyslu. Vznikla v roce 2004 v italském Benevetu, dceřiná společnost na Moravě byla založena v roce 2014.

Přečtěte si  Rekonstrukce Zoo Hodonín pokračuje vstupním areálem. V pondělí 2. října bude zcela uzavřena

Zdroj: ČTK Foto: ESA, S.A.B. Aerospace

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*