Folklorika nekončí, budeme pouštět staré díly, odpověděla ČT na petici

Petici proti konci Folkloriky na veřejnoprávní České televizi podepsalo již téměř pět tisíc lidí. Mluvčí televize tvrdí, že pořad z vysílání nezmizí, protože se budou reprízovat staré díly. Podle autora petice je to nepřijatelné. Objevil se nápad na vznik samostatné moravské televize.

O petici proti zrušení pořadu Folklorika jsme naposledy psali v tomto článku.

Z veřejnoprávních médií mizí tradiční kultura

Folklorika představuje jediný dokumentárně-publicistický pořad o tradiční kultuře na České televizi. Podle kritiků by její zrušení vedlo porušení pravidel veřejnoprávního média. Proti záměru proto vznikla petice.

Jejím autorem je hudebník a publicista Jiří Plocek z Brna, který byl v roce 2003 u vzniku Folkloriky. Od té doby bylo vyrobeno 390 dílů, čímž podle něj vznikla unikátní vizuální encyklopedie tradiční kultury. 

“V případě zrušení Folkloriky jde o zásah do samé podstaty veřejnoprávního obsahu, který rozpočtové problémy nevyřeší,“ tvrdí Plocek. Vedení televize krok zdůvodnilo nutností ekonomických úspor. To ale u nízkonákladového pořadu jako je Folklorika budí pochyby.

Zpráva o plánovaném konci natáčení Folkloriky navíc přišla nedlouho po jiné zprávě týkající se přítomnosti tradiční kultury ve vysílání veřejnoprávního média. Tou je snížení rozpočtu Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů (BROLN) na vlnách Českého rozhlasu.

Vysílání repríz se rovná konci pořadu

Na petici reagovala mluvčí České televize Karolína Blinková. „Z programu České televize (Folklórika, pozn. red.) nemizí. Máme natočeny stovky dílů, které jsou nadčasové a které se ve vysílání budou i nadále objevovat,“ uvedla mluvčí.

Podle Jiřího Plocka však vysílání dílů z archivu znamená totéž, co zrušení pořadu „Publicistickodokumentární formát má smysl především tehdy, když je v kontaktu se životem. Když zrcadlí kulturní aktivitu lidí, odchody významných a symbolických osobností či objevení lidské kulturní tvořivosti v nových aspektech života. Když to posunu na hranu, tak by ČT také mohla z úsporných důvodů zastavit výrobu pořadu Reportéři a vysílat jej z archivu,“ napsal autor petice.

Vznikne moravská televize?

Za argumenty uvedené v petici se postavilo i několik politiků. „Nová rada Jihomoravského kraje jednomyslně podpořila petici za zachování pořadu Folklorika,“ potvrdil třeba náměstek jihomoravského hejtmana František Lukl.

Přečtěte si  Výstava Vzory krásy přináší pestrou kolekci nejvzácnějších liturgických oděvů i aktuální módu odvozenou z historických vzorů

„Folklor si prostě pražské vedení nepřeje,“ okomentovalo situaci například Moravské zemské hnutí, které jako dlouhodobé řešení vidí jedině vznik samostatných moravských médií. „Na Moravské televizi by Folklorika měla své trvalé místo. Na Moravě si totiž své tradiční kultury vážíme,“ uvedlo hnutí.

Autor: pjk, foto: archiv

Doporučujeme

2 Comments

  1. Takže něco jako kdyby z ČT napsali, “Nebojte se, sport v ČT nekončí, budeme pouštět staré díly.”. Absurdní stav zde u nás v Českém Budelípu.

  2. Staré díly , to si v Praze snad dělají srandu , nebo jsme jim už totálně u …….? Morava nutně potřebuje vedle rozhlasu taky svoji TV.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*