Frýdek-Místek opraví v letošním roce řadu drobných památek. Obnovy se dočká dřevěný kříž, socha i kaple

Drobné památky jako jsou boží muka, křížky, kapličky, sochy pomáhají utvářet ráz krajiny i kulturní atmosféru sídel od nepaměni. Frýdecko-místecká radnice se v loňském roce zasloužila o obnovu hned několika takových drobných památek a plánuje pustit se do opravy dalších. V roce 2023 jsou na obnovu navrženy kaple, socha i kříže.

Obnovy se má dočkat socha sv. Floriána před kostelem sv. Jana a Pavla, dále socha Maryčky Magdonové v Radniční ulici nebo kříž v ulici J. Pešiny. V plánu je také oprava dřevěného kříže v Lískovecké ulici a do budoucna se uvažuje nad obnovou kapličky sv. Otýlie ve Staroměstské ulici, ke které se město snaží získat vlastnická práva.

„Je důležité udržovat v dobrém stavu drobné památky, kaple, sochy nebo kříže, které byly významnými prvky pro naše předky a také nyní jsou nedílnou součástí města a krajiny. Změna se chystá pro sochu Maryčky Magdonové, která by nově neměla stát v pozici bokem, ale čelem k chodníku a kolemjdoucím,“ řekl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

V roce 2022 se obnovy dočkal kříž, sloupová kaplička i kaple

V roce 2022 město nechalo obnovit pískovcový kříž na hřbitově v Lískovci, dále kapli v Bruzovské ulici a sloupovou kapli v ulici ČSA. Opravy vyšly na 626 193 tis. Kč. V rukou restaurátora byla také cenná barokní památka v Panských Nových Dvorech-Vršavci, obnova vyšla na 168 tis. korun.

Očištění se vloni dočkal Památník osvobození, takzvané „Holubice“, a to do výšky 6 metrů. Z velkých staveb došlo v roce 2022 k obnově věže a dalších částí kostela sv. Jana a Pavla v Místku, na kterou město přispělo 1 milion korun. 

Autor: red Zdroj a foto: Město Frýdek-Místek

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*