Hamáček jednal se starosty z okolí Vrbětic, slíbil pomoc s asanací pozemků

Ministr vnitra a místopředseda vlády Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček se sešel se starosty obcí z okolí muničních skladů ve Vrběticích, které explodovaly před sedmi lety. Slíbil, že udělá maximum, aby zdejší občané získali pomoc s asanací svých pozemků poškozených výbuchy. Jako řešení se podle něj nabízí dotace a speciální odškodňovací zákon.

O vrbětické kauze jsme podrobně psali v tomto článku.

Na schůzce byli vedle starostů Vlachovic (Vrbětice jsou součástí obce Vlachovice, pozn. red.), Slavičína, Lipové a Haluzic i zástupci Sdružení místních samospráv České republiky. Výbuchy zasáhly území všech jmenovaných obcí. Ovšem vzhledem k tomu, že území obcí leží mimo areál skladu, majitelé dotčených pozemků by měli vyčistit pozemky za své náklady.

“Uděláme maximum, abychom občanům těchto obcí pomohli, ale musíme najít finanční prostředky i právní formu, jak pomoc realizovat. Jsem připraven jednat s Ministerstvem financí, Zlínským krajem i zástupci parlamentních stran,” uvedl ministr Hamáček. Podobu pomoci má Ministerstvo vnitra podle Hamáčka připravenou už od loňského srpna, tehdy ale nenašlo ve vládě pro asanaci financovanou státem podporu.

Dotace přes kraj a zvláštní zákon

Pomoc na pyrotechnický průzkum a odstranění munice by měla podobu dotačního titulu pro Zlínský kraj, který by následně zajistil hloubkovou asanaci pozemků prostřednictvím soukromých pyrotechniků. Jinak občané nemohou vstoupit na své pozemky. Během pěti let by tak pyrotechnici mohli vyčistit pět set hektarů pozemků. Plánovaná asanace by vyšla na sto milionů korun.

Odškodnění vlastníků a samospráv za psychickou a majetkovou újmu by měl řešit speciální odškodňovací zákon. Podle ministra vnitra a zároveň místopředsedy vlády by na této formě pomoci mohla být v parlamentu široká shoda napříč politickým spektrem.

Zdroj a foto: Ministerstvo vnitra

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*