Vrbětice: Dva lidé zemřeli, místní zažili několik evakuací. Výbuch nebyla nešťastná náhoda, ale úmyslný čin

Výbuchy muničních skladů ve Vrběticích stály život dva muže, místní zažili několik evakuací.

Poslední dny přinesly závažné zprávy o okolnostech výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. Předseda vlády Babiš oznámil, že za neštěstím, které stálo mimo jiné dva životy občanů České republiky, stáli agenti GRU. V reakci vláda vyhostila část ruských diplomatů, prezident Zeman tento krok podpořil, ke kauze se sám vyjádří až za týden. Co se ve vrbětickém areálu v roce 2014 vlastně stalo?

Záchranné práce za stovky milionů trvaly šest let

K výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na východě Moravy došlo před sedmi lety. Explozí bylo několik. První výbuch a následný požár zničil v říjnu 2014 sklad číslo 16, ve které se nacházelo téměř 60 tun munice. Další výbuch v prosinci téhož roku zdemoloval sklad číslo 12, který obsahoval téměř sto tun materiálu. Posléze došlo k 355 neřízeným výbuchům.

Celkově výbuchy zasáhly přes 1300 hektarů půdy, z toho přibližně 340 hektarů přímo v areálu v podhůří Bilých Karpat. Dva občané České republiky kvůli explozi přišli na místě o život. Stěhování munice a výbušnin zahájili specialisté začátkem roku 2015. Záchranné práce za stovky milionů korun celkově trvaly šest let, skončily teprve loni na podzim.

Jeden z muničních skladů po výbuchu

Místní museli být několikrát evakuováni

Těžké chvíle si zažili obyvatelé okolních obcí Vlachovice, Lipová a Haluznice i zaměstnanci areálů bývalých Vlárských strojíren. Týkalo se jich několik evakuací a uzávěr silnic kolem areálu. Přibližně čtyři sta lidí muselo své domovy koncem října 2014 opustit své domovy na několik hodin, začátkem prosince pak na celé dva dny. Pyrotechnici totiž v areálu objevili poškozený sklad munice, na jehož střeše zůstal zaklíněný granát. Nakonec se jej podařilo bezpečně odstranit.

Další slabé výbuchy se z nebezpečného areálu ozývaly až do poloviny prosince 2014, teprve poté se do Vrbětic mohli vrátit specialisté, aby pokračovali v zajištění oblasti.

Bezpečnostní složky uzavírají okolí areálu Vrbětice

Výbuchy jsou výsledkem diverzní akce

Vzápětí po druhé explozi v prosinci 2014 policie oznámila, že oba výbuchy vyšetřuje jako úmyslný trestný čin. Do té doby kauzu řešila jako obecné ohrožení z nedbalosti. Policisté zjišťovali, proč byla na místě skladována zakázaná munice a jak byla kontrolována, samotná příčina výbuchů zůstávala neznámá.

17. dubna 2021 oznámil předseda vlády Andrej Babiš šokující zprávu, že do výbuchů byla zapojena ruská tajná služba. Podle informací z více zdrojů se u skladů dva dny před prvním výbuchem objevili Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin, agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Se zprávou přišly bezpečnostní složky České republiky. Podle jedné z teorií šlo o záměr Ruska zabránit vývozu munice a zbraní na Ukrajinu, která tehdy čelila občanské válce se separatistickými teroristickými silami na východě země.

Přečtěte si  Počasí Dukovanské elektrárně přeje. Díky příznivým teplotám pracuje na maximální výkon

Akce ve Vrběticích byla neúspěšná. Munice v prvním skladu explodovala dříve, podle ministra vnitra Jana Hamáčka měla být munice v době plánovaného výbuchu už v Bulharsku. Vodítkem pro vyšetřovatele byly fotografie ruských agentů podezřelých z otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala. Policie dva muže na kamerových záběrech identifikovala právě jako tyto dva důstojníky GRU.

Agenti GRU Alexander Miškin a Anatolij Čepiga

Policie žádá o pomoc při pátrání

Po dvojici agentů pátrá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). V sobotu večer policie informovala, že během pobytu v ČR používali Miškin a Čepiga různé identity. Na území státu pobývali už pět dní před první explozí ve Vrběticích

Dnes po dvojici agentů pátrá i Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). V sobotu večer policie uvedla, že během pobytu u nás používali Miškin a Čepiga různé identity. Pobývali zde už pět dní před první explozí ve Vrběticích.

„Policie žádá v souvislosti s prověřováním okolností závažné trestné činnosti o pomoc při pátrání po dvou osobách, které se měly nejméně v období od 11. do 16. října 2014 pohybovat na území České republiky,” uvedli policisté ve zprávě. Agenti se pohybovali nejprve v Praze, posléze na východě a severu Moravy.

„Osoby využívaly nejméně dvě identity, kdy se nejprve prokazovaly dvěma ruskými pasy se jmény Alexander Petrov a Ruslan Boshirov, následně pasem Moldavska na jméno Nicolai Popa a pasem Tádžikistánu vydaným na jméno Ruslan Tabarov,“ uvedla policie na svých webových stránkách.

Autor: pjk, foto: Policie ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*