Hejtman Okleštěk hlasováním ve sněmovně sebral Olomouckému kraji a obcím peníze na investice, tvrdí Piráti a Starostové

Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk a další poslanci dnes odmítli ve sněmovně podpořit senátní pozměňovací návrh, díky kterému by obce, města a kraje nepřišly kvůli vyplácení kompenzačního bonusu o peníze ze svých rozpočtů. Olomoucký kraj tak kvůli vládnímu návrhu přijde o 271 milionů korun, které mohl využít na investice. Obce se příští rok budou potýkat až s 25% výpadkem příjmů ze sdílených daní.   

„Jsme velice zklamáni přístupem pana hejtmana Oklešťka a dalších poslanců, kteří svým hlasováním sebrali Olomouckému kraji více než 270 milionů korun určených na jeho rozvoj. O to víc nás to mrzí, když si uvědomíme, jak moc se rozcházejí slova a činy současného vedení kraje, když pan hejtman všude neustále všechny ujišťuje, že dělá všechno pro kraj,“ říká olomoucký zastupitel a kandidát na hejtmana Josef Suchánek (STAN).

Online kalkulačka ukáže, o kolik obce přijdou

O kolik peněz konkrétně přijdou jednotlivé obce a města v Olomouckém kraji lze spočítat v online kalkulačce na webu Sdružení místních samospráv.

Jen pro ilustraci Olomoucký kraj přijde o 271 milionů korun ze svého rozpočtu, město Olomouc přibližně o 93 milionů, Prostějov o 37 milionů, Přerov o 36 milionů, Šumperk o 22 milionů a Jeseník o 9 milionů korun.

„Peníze, které vláda takto sebrala obcím a krajům, mohly být právě formou investic využity na pomoc lokální ekonomice. To by občanům pomohlo úplně nejvíc,“ říká Zdeňka Dvořáková Kocourková (Piráti). 

Stát bere peníze samosprávám, většina hejtmanů je proti

„Nemáme nic proti kompenzačnímu bonusu, který má pomoct živnostníkům a podnikatelům. Premiér a ministerstvo financí by však mělo splnit své sliby a vyplácet jej ze státního rozpočtu a ne brát peníze samosprávám, které mnohdy s penězi nakládají výrazně efektivněji než stát,“ říká předseda krajských zastupitelů Radim Sršeň (STAN).

Většina hejtmanů z ostatních krajů přitom s vládním návrhem také nesouhlasí. Nejedná se o první případ, kdy hejtman Okleštěk a celá olomoucká krajská vládnoucí koalice postupovala proti finančním zájmům kraje. Na únorovém zastupitelstvu odmítla podpořit zákonodárnou iniciativu o rozpočtovém určení daní, kterou by Olomoucký kraj získal do svého rozpočtu téměř 390 milionů korun navíc na údržbu silnic 2. a 3. třídy a na další investice. 

Vládní návrh ještě musí podepsat prezident republiky.

Autor: red Zdroj: Piráti a Starostové Foto: Facebook L. Okleštěk

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*