Historická chata u Jeskyně Na Špičáku prošla omlazovací kúrou

Opravená turistická chata z přelomu 19. a 20. století

Historická turistická chata při Jeskyni Na Špičáku u Supíkovic v podhůří Jeseníků prošla v uplynulých měsících rozsáhlou omlazovací kúrou. Dřevěná část budovy byla natolik narušena, že musela být rozebrána a znovu vystavěna. Záměrem celé rekonstrukce bylo zachovat historických ráz hrázděné budovy, informovala Správa jeskyní ČR.

Stavební úprava obnovila dožívající zděné i dřevěné konstrukce provozní budovy z přelomu 19. a 20. století, celý objekt zateplila a vytvořila v něm moderní prostory pro návštěvníky i důstojné zázemí zaměstnancům. „Turisté určitě ocení, že se po napojení na vodovodní přípojku a vybudování podzemní splaškové jímky podařilo také postavit zcela nové sociální zařízení pro návštěvníky, v místě původních ‘toi-toiek‘,“ popisuje vedoucí Jeskyně Na Špičáku Evelyna Vozábalová. Celá rekonstrukce stála přes 12 milionů korun.

Prohlídka jeskyně je možná i pro vozíčkáře. Nové jsou elektrické i datové rozvody, instalována byla nová svítidla včetně úsporných zdrojů. Budova dostala hliníkovou střešní krytinu, imitující břidlici, v tmavě šedém provedení jsou i všechny klempířské prvky. Byly vyrobeny přesné dřevěné repliky původních oken.

Zachovaný německý nápis v chatě

Tajemnou jeskyni proslavily historické nápisy

Jeskyně Na Špičáku je jednou ze čtrnácti zpřístupněných jeskyní spravovaných Správou jeskyní. Podzemí je součástí Národní přírodní památky Na Špičáku, vyhlášené roku1970 k ochraně významných povrchových i podzemních krasových jevů a přirozených porostů tisu. Výjimečnou jeskyni vytvořily ledovcové vody při periferii čtvrtohorního kontinentálního ledovce. Je nejstarší písemně doloženou jeskyní na území celé republiky, s historickými nápisy na stěnách datovanými k roku 1519 a odborně zrestaurovanou renesanční malbou Adorace Krucifixu z poloviny 16. století.

Tajemné podzemí poblíž lomu takzvaného supíkovického mramoru je turistům přístupné už od roku 1885. Zděný dům na jižním úpatí Velkého Špičáku původně sloužil správci lomu rodiny Drechslerových. U zpřístupnění podzemí stál Sudetský horský spolek (Sudeten-Gebirgsverein) s čestným předsedou Johanem Ripperem, zetěm slavné osobnosti jesenického lázeňství Vincenze Priessnitze. Kolem roku 1920 přibyla k domku dřevěná část jako výletní restaurace, 1935 pak i krytá prosklená terasa a venkovní taneční parket.

Jeden z nápisů v jeskyni

Prohlídková trasa se roku 1955 dočkala elektrifikace a prodloužení. Z dosud známé celkové délky 410 metrů je citlivou formou veřejnosti zpřístupněno 220 metrů chodeb a síní. V nich se každoročně kolem 15 tisíc návštěvníků seznamuje s geologickou stavbou krasového území, genezí a morfologií unikátního podzemního systému a významným zimovištěm netopýrů a vrápenců. Vedle prohlídek a koncertů pracovníci jeskyně pravidelně pořádají vzdělávací akce zaměřené na poznávání života a významu těchto létajících savců.

Přečtěte si  Čedok připravil další lety z Moravy za exotikou. Z Brna i Ostravy se bude létat do Thajska a na Mauricius

Zdroj a foto: Správa jeskyní ČR

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*