
Letošní anketa o strom roku míří do finále. Zbývá poslední týden hlasování. To už přešlo do tajné fáze, pořadí na medailových pozicích je podle pořadatelů zatím velmi těsné. Na Moravě má největší šanci Hugo z Lednice. O závěrečné fázi ankety informoval David Kopecký z pořadatelské Nadace Partnerství.
Hlasování končí 11. října, slavnostní vyhlášení výsledků je v plánu na Den stromů 20. října. Loňský titul získala Chudobínská borovice ze západní Moravy, která se následně stala i Evropským stromem roku.
Šanci má lednický Hugo
Do finále ankety postoupilo 12 stromů, usilují o postup do evropského kola soutěže. Na vítězství si podle pořadatelů zatím brousí zuby z Moravy dub přezdívaný Hugo z lednického zámku a z Čech jabloň u Lidmanů z Machova a dvojice lip v Hřebenech u Josefova. Hlasovat je možné zde. Od nedělní půlnoci už ale zůstávají počty hlasů pro finalisty skryty.
“Poslední týden tajného hlasování bývá plný napětí a nezřídka se stává, že strom přeskočí i několik příček. Letos je navíc každý hlas zpoplatněný třiceti korunami, které putují na výsadby nových stromů. Každá DMSka nebo hlas na webu může ve finále rozhodnout,” uvedla koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství.
Vítězný strom spolu s titulem získá poukaz na arboristické ošetření a bude reprezentovat celou Českou republiku v mezinárodní anketě o Evropský strom roku.
Titul Strom roku 2019 získala Chudobínská borovice rostoucí nad břehem vírské přehrady na západě Moravy. V anketě loni hlasovalo přes 16.000 lidí, kteří vybírali z 12 finalistů. Vítěznému stromu dalo hlas téměř 4400 lidí. Chudobínská borovice se následně stala i Evropským stromem roku.
Zdroj a foto: Strom roku, Nadace Partnerství
Buďte první kdo přidá komentář