Hokejové mistrovství světa se v roce 2024 v Brně hrát nebude. Moravskoslezská část turnaje se odehraje v Ostravě

Světový šampionát se v roce 2024 po devíti letech představí opět v České republice. Dlouho se předpokládalo, že vedle pražské O2 areny se bude konat také v nové víceúčelové hale v Brně, kterou město plánuje postavit. Rozuzlení přišlo včera. Hokejový svaz se dohodl na pořadatelství s Ostravou. V pondělí 9. srpna zástupci statutárního města Ostrava, Moravskoslezského kraje a Českého svazu ledního hokeje podepsali Memorandum o vzájemné spolupráci. Ostrava tak bude znovu hostitelem nejlepšího světového ledního hokeje.

Zástupci města Ostravy, Moravskoslezského kraje a Českého svazu ledního hokeje v pondělí 9. srpna 2021 v 9 hodin podepsali přímo v Ostravar aréně Memorandum o vzájemné spolupráci a finanční podpoře pro Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024.

„Jsem nesmírně potěšen, že si Mezinárodní hokejová federace vybrala znova Českou republiku jako místo konání Mistrovství světa 2024, ještě raději jsem pak za to, že šampionát se uskuteční i u nás v Ostravě, v naší městské hokejové hale. Jsem si jist, že se nám, jako doposud, podaří udržet laťku organizace celé akce hodně vysoko, a že těch více než 14 dní bude pro Ostravu opět hokejovým svátkem, který si nejen hokejisté, ale hlavně fanoušci pořádně užijí,“ řekl Tomáš Macura, primátor města Ostravy.

Ostrava a kraj příspějí na turnaj 60 miliony

Moravskoslezský kraj a statutární město Ostrava podpoří Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 finančně, každý z nich částkou 30 milionů korun.

„Ostrava tradičně nabízí jak zúčastněným mužstvům, tak fanouškům a všem ostatním hostům skvělé podmínky,“ doplnil prezident Českého hokeje Tomáš Král. „Nepochybuji, že stejně tomu bude i v roce 2024 a že se znovu společně pokusíme překonat historický rekord v návštěvnosti mistrovství světa, jak se nám to podařilo v letech 2004 a 2015,“ uvedl prezident svazu Českého hokeje Tomáš Král.

Osvědčená spolupráce

Jedna z nejsledovanějších sportovních akcí na světě se už v minulosti v České republice konala, naposledy v roce 2015. Díky skvělé spolupráci mezi Ostravou a Prahou bylo tehdejší mistrovství hodnoceno jako nejlépe zorganizované mistrovství v historii IIHF. Byl navíc zaznamenám i rekordní počet diváků v arénách, který nebyl dosud překonaný.

Sport k Ostravě prostě patří, zvlášť pak hokej. Ať už se jedná o šampionát v parahokeji, nebo Mistrovství světa v ledním hokeji, jsem velice ráda, že se tyto soutěže stávají ostravskou tradicí, a že ukazují, že Ostrava na to má a můžeme již po několikáté hostit velkou hokejovou událost plnou zážitků, precizní organizace a fanoušků, kteří vykouzlí skvělou atmosféru za každé situace,“ sdělila Andrea Hoffmannová, resortní náměstkyně primátora pro sport.

Přečtěte si  Židenické florbalistky zápasy proti aspirantům na titul nezvládly
Statutární město Ostrava při podpisu reprezentovali primátor Tomáš Macura a Andrea Hoffmannová. Za Moravskoslezský kraj se zúčastnil hejtman kraje Ivo Vondrák a Stanislav Folwarczny. Za Český svaz ledního hokeje jeho prezident Tomáš Král a Aleš Pavlík, viceprezident.

Moravskoslezský kraj má na hokejové mapě své důležité místo. Konalo se u nás také mistrovství světa juniorů, kdy se na ledech v Ostravě a Třinci představily hokejové naděje, některé z nich brzy přejdou nebo už dokonce přešly do profi týmů. Možná je znovu uvidíme i na chystaném šampionátu. Jsem rád, že se náš region stal důležitým centrem kvalitního sportu. Světové šampionáty nám zvedají prestiž a atraktivitu, také pomáhají zvyšovat zájem o sport mezi dětmi a mládeží,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství a sport Stanislav Folwarczny.

Příprava haly v Brně jde pomalu

Brno se dlouhá léta nemůže prezentovat sportovními stánky pro mezinárodní turnaje. Fotbalový i hokejový stadiony v tradiční lokalitě Za Lužánkami jsou minulostí a náhradní varianty se nejlepšími stadiony v republice nemohou měřit. V případě nové hokejové arény je Brno nejdál. Vsadilo na novou lokalitu na brněnském výstavišti.

Cena připravované nové víceúčelové haly v Brně se má pohybovat nad třemi miliardami. A právě finance Brnu na stavbu zatím chybí. 200 milionů slíbil kraj a miliardu město získá díky úvěru od Českomoravské záruční a rozvojové banky. O dalších 300 milionů žádá národní sportovní agenturu. To však stale není ani polovina nákladů na stavbu a hokejový svaz se rozhodl vsadit na jistotu v podobě osvědčené arény ve Vítkovicích.

Mistrovství světa IIHF 2024 se bude konat od 10. do 26. května 2024. Zúčastní se ho 16 nejlepších týmů z celého světa. Týmy budou rozděleny do dvou skupin, v každém pořadatelském městě se pak odehraje 28 utkání základní skupiny a 2 čtvrtfinálová utkání. Semifinálová a finálová utkání se dle pravidel IIHF uskuteční v Praze. Mistrovství světa v ledním hokeji je nejprestižnějším turnajem pod hlavičkou Mezinárodní hokejové federace (IIHF). Její členská základna, kterou tvoří 81 národních kolejových svazů, si jako místo Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2024 zvolila právě Českou republiku.

Autor: red Foto: Město ostrava, HC Vítkovice

Doporučujeme

        

5 Comments

 1. Na této zprávě je pozitivní pouze to , že hala stojí v MORAVSKÉ OSTRAVĚ a část šampionátu bude tudiž na Moravě. Jinak po likvidaci GP je to další cílená brněnská ztráta. Co si budeme nalhávat , těch vlajek a promoravských aktivit je na Prahu už zase příliš a ODS včetně primátorky Vaňkové je prago strana se vším všudy.

  2
  1
  • Ještě poznámka. Nedávno jsem se díval FB k hokejovému MS a někdo tam tvrdil , že hokej se bude hrát v Čechách a ve Slezsku protože Ostrava je Slezské město ( není to poprve co jsem taková tvrzení zaregistroval) . Nikdo se neozval, nikdo tuto dezinformaci neuvedl na pravou míru. Nějak mi uniklo, že Morava darovala Slezsku Moravskou Ostravu , nebo budeme v budoucnu při sjednocovacích snahách Slezanů čelit i jejich nátlaku ?

   4
   1
   • Neznám přesné údaje, ale pocitově odhaduji, že Moravská Ostrava tvoří méně než polovinu Ostravy, že Ostrava se rozkládá více ve Slezsku než na Moravě. Nicméně Ostravar Aréna na Moravě stojí, o tom nelze pochybovat. Jinak obecně nevidím důvod, proč by muselo být MS v ledním hokeji, pořádané ČR, pokaždé v Praze. Není to tak velká akce, aby ji nezvládla města velikosti Brna nebo Ostravy samostatně. Jsou státy, kde se pořadatelství MS střídá mezi několika většími městy. Pořádat MS v ledním hokeji např. 1x v pouze v Ostravě, 1x pouze v Brně pak po letech zase třeba 1x pouze v Praze bych viděl jako vhodnější, než stále držet Prahu a jiným městům ponechávat jen méně důležité zápasy turnaje, v posledních mnoha letech záměrně pouze a jen v Ostravě (princip rozděl a panuj je trvale známý a platný, proč nemůže pořádat část MS třeba i Plzeň?) bez finálové části.

   • Ostrava může zůstat městem hraničním, má to svůj půvab. Takových měst je celá řada. Nebo budou muset Slezané za Moravskou Ostravu nabídnout Moravě dostatečně zajímavou územní kompenzaci 😉

 2. Další možností jsou tzv. “Podunajská MS v ledním hokeji” – Brno/Bratislava, Vídeň/Bratislava, Budapešť/Vídeň atp., nezávisle na konání v Praze, ta přece patří do jiného úmoří 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*