Horácké divadlo v Jihlavě má za sebou úspěšný rok. Návštěvnost loni stoupla na 67.000

horacke divadlo jihlava

V hledišti Horáckého divadla Jihlava loni usedlo takřka 67.000 diváků, což odpovídá návštěvnosti z roku 2017. Předloni bylo diváků kvůli poklesu počtu představení asi o 7000 méně. Jediná profesionální scéna na Vysočině loni uvedla desítku premiér a odehrála 292 představení, sdělila mluvčí divadla Mirka Kvíčalová.

Mezi loňskými premiérami byla i zpěvohra Josefa Bárty Dobrá rada drahá, která byla uvedena poprvé v roce 1778 ve Vídni. V Horáckém divadle se hrála při 18. ročníku Mezinárodního festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava. Kromě pořadatelů festivalu a Horáckého divadla se na její obnovené premiéře podílela i Hudební fakulta pražské AMU. Režie a návrhu scény se ujal umělecký šéf Horáckého divadla Michal Skočovský.

Účast na festivalech, výchova dětí i besedy

Soubor Horáckého divadla, který tvoří 18 herců, se loni představil na třech festivalech. S pohádkovým muzikálem O Perníčkovi účinkoval na Festivalu pohádek Městských divadel pražských a festivalu Dokořán Městského divadla Brno. Ve slovenské Nitře na festivalu Made in Czechoslovakia představil inscenaci Šakalí léta, která měla premiéru 2. února 2019.

Divadlo loni uspořádalo 11 exkurzí pro první stupeň základních škol Poprvé v divadle a vytvořilo edukační představení pro seniory Smolař. Vedlo také vlastní kurzy pohybové a dramatické výchovy. Novinkou byly debaty tvůrců s diváky o jednotlivých titulech sezany, které se konají v Divadelní kavárně pod názvem “30 minut o…”. Nové jsou i besedy v cyklu Téma, ve kterých divadlo představuje odborníky, s nimiž na inscenacích spolupracuje.

Náklady ve výši 57 milionů jsou hrazeny převážně z veřejných zdrojů

Náklady na provoz divadla, jehož zřizovatelem je Kraj Vysočina, byly loni více než 57 milionů korun. Kraj poskytl divadlu na úhradu provozních nákladů takřka 40 milionů korun. Jihlavský magistrát dal loni divadlu 500.000 korun. O 1,4 milionu se loni zvýšil původně dvoumilionový příspěvek ministerstva kultury.

Zdroj ČTK Foto: wikimedia.org

Související články

Přečtěte si  Kroměříž si připomene výročí Karla Kryla. Město čeká série výstav, přednášek, filmových projekcí a koncert

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*