Hostětín zve na jablečné slavnosti, láká na zábavu pro celou rodinu

Hostětín je vyhlášení zdejším jablečným moštem i projekty šetrnými k přírodě.

Chuť jablečného moštu, vůně moučníků a jarmark s ukázkami řemesel. To je program, na který láká jablečná slavnost v Hostětíně na východě Moravy. Ekologicky pojatá akce se koná v neděli 2. října.

Jablečná slavnost přivítá návštěvníky již po devatenácté. Kromě dobré zábavy a vynikajícího občerstvení oceňují hosté i osvětový program akce. Ten jim letos přinese inspiraci a návody k úsporám energie, bezodpadovou domácnost či ukázku ostrovní fotovoltaiky.

“Jablečné soutěže pro dospělé, jóga pro rodiče s dětmi, či přehlídka udržitelné módy jsou jen výčtem z dalšího bohatého doprovodného programu. Na návsi proběhne jarmark regionálních výrobců a po celé odpoledne bude hrát cimbálová muzika,” zve do Hostětína Hana Macků z Ekologického institutu Veronica.

Návštěvníci se mohou těšit i na výstavu více než padesáti druhů jablečných moučníků od místních hospodyněk a od cukrářek z Fér Kaffé Veronica. Samozřejmostí je i oblíbený jablečný mošt z hostětínské moštárny.

Velkou pozornost věnují organizátoři dětem. V přírodní zahradě Centra Veronica je čeká badatelská stezka poznávání přírody, řemeslné dílničky, vaření na ohni i ruční moštování jablek. Napětí zažijí při lezení na adrenalinovou věž, překonávání překážek vyzkouší při bungee-runningu. Ti nejmenší se mohou svézt na dřevěném kolotoči.

Slavnost sází na ekologii

Jablečná slavnost je ukázkou environmentálně udržitelné akce. Snahou organizátorů je, aby byla bezodpadová. Pokud návštěvníci nechají auto doma a dopraví se vlakem, čeká jejich rodinu zajímavý bonus v podobě stokorunové poukázky na občerstvení.

„Občerstvení jsme se letos rozhodli připravit bez masa. Kromě toho je kuchyň Centra Veronica vyhlášená svými vegetariánskými pokrmy a paní kuchařka Lenka dokonce připravovala pohoštění pro krále Karla III. při jeho návštěvě Hostětína v roce 2010,” vysvětluje Hana Machů.

Po stopách krále se můžete vydat i při exkurzi hostětínskými projekty udržitelné infrastruktury v obci. „Velký smysl vidíme v našem ekoporadenském programu a zveme návštěvníky, aby se přišli inspirovat, jak mohou lépe zvládat letošní energetické výzvy. Máme zkušenosti s úsporami energie, s využíváním fotovoltaiky i používáním elektromobilu, ve kterém se můžete projet” doplňuje Michaela Gajdošová, garantka vzdělávacího programu.

Akci pořádají Ekologický institut Veronica, spolek Tradice Bílých Karpat, Hostětínská moštárna a obec Hostětín. “Každoročně nám pomáhá také stovka dobrovolníků. Rádi uvítáme i vaše pomocné ruce, přijeďte zažít Jablečnou ze zákulisí”, dodala na závěr Michaela Gajdošová.

Přečtěte si  Novinkou letošního Mezionárodního strojírenského veletrhu v Brně bude pavilon autonomních vozidel

Zdroj a foto: Ekologický institut Veronica

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*