Hrad Malenovice v sobotu ožije tradičními řemesly

Vraťte se v čase a objevte kouzlo starých rukodělných technik na akci, kterou pořádá Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Tato oblíbená událost je opět na programu a slibuje netradiční zážitek pro celou rodinu, který vás rozhodně nezklame. Akce se zaměřuje na starožitné a často zapomenuté techniky ruční výroby, což nám skýtá jedinečnou příležitost nahlédnout do života našich předků, kdy bylo ruční tvoření nezbytnou součástí každodenní existence.

Letos prostor před hradem a kolem hradní hájenky ožije řemeslnými stánky v sobotu 9. září 2023. Nebudou chybět odborné výklady, ani možnost prohlídky archeologických nálezů a originálních předmětů z národopisné sbírky muzea.

Přírodní materiály i jejich zpracování starými postupy se dnes těší stále většímu zájmu a řada řemesel se vrací na výsluní. Na programu akce Muzea jihovýchodní Moravy se objevují i další obory, přičemž se pořadatelé snaží vždy přijít s něčím novým.

„Z tohoto důvodu se tak návštěvníci letos mohou těšit na ukázky odlévání bronzu,“ říká jedna z organizátorek, geoložka muzea Andrea Dovicová. „Nahrazuje tavbu železa, která byla součástí programu v předchozích letech. Jsme také rádi za spolupráci se Střední odbornou školou Luhačovice a Střední školou COPT Uherský Brod, jejichž studenti i vyučující se na řadě řemeslných ukázek podílí.“

Letošní ročník je nově zaměřen také na textil. Návštěvníci se mohou těšit na předvádění zpracování vlny a lnu a ukázky přírodního barvířství. Děti i dospělí si budou moci vyzkoušet staré způsoby praní prádla, uvidí, jak se dříve vyráběly kolíčky a šňůry na prádlo. Opět nebude chybět pečení chleba, ukázky hrnčířství včetně experimentálního vypalování keramiky v zemní peci, perníkářství, řezbářství či včelařství.

Do programu jsou zařazeny také ukázky nožířské a kovorytecké práce

V rámci akce je možné navštívit na hradní hájence etnografickou expozici Dřevo proutí sláma, na kterou se snaží „Stará řemesla na hradě Malenovice“ navazovat. V této budově je k vidění také sezónní výstava „Nůž – minulosti a současnosti jednoho předmětu.“ Z tohoto důvodu jsou do programu akce zařazeny také ukázky nožířské a kovorytecké práce.

Pro děti bude opět k dispozici interaktivní sešit připravený lektorkou muzea Adélou Šimovou: „Snažíme se tak, aby si děti z akce odnesly domů víc než jen zážitky. Sešit jim hravou formou představí jednotlivá řemesla a provede je po stanovištích, kde jsme pro ně připravili různé aktivity.“

Za starými řemesly se návštěvníci mohou na malenovický hrad vypravit v sobotu od 10 do 18 hodin. Vstupné činí 70 Kč za dospělého návštěvníka a vlídných 30 Kč za děti ve věku 3-15 let. Občerstvení je na místě zajištěno a akce se bude konat za každého počasí. Výlet lze také zpestřit návštěvou hradu a klasických prohlídek,  které budou probíhat v obvyklém režimu.

Přečtěte si  Noci vědců na brněnském VUT odhalí krásu vědy a techniky. Zájemce přiveze bezplatná autobusová linka

Autor: red Zdroj a foto: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*