Hradozámecká noc v poslední srpnovou sobotu umožní zájemcům užít si památky i po setmění

Zámek Rájec nad Svitavou

Speciální kostýmované a tematické prohlídky, hudební a divadelní vystoupení, světelné show – desítky památek se v sobotu 26. srpna představí v netradičním světle. Hradozámecká noc je vyvrcholením letní návštěvnické sezony. Národní památkový ústav ji pořádá už od roku 2010. Vedle státních hradů, zámků a dalších památek se letos účastní i některé objekty mimo správu NPÚ.

Vedle komentovaných prohlídek nabídnou některé památky mimořádně možnost projít si expozice bez průvodce. Kouzelnou atmosféru památek ve světle svící, lamp a ohňostrojů doplní informace a zajímavosti o památkách a o péči o ně.

Za elegancí první republiky se můžete vypravit například na zámek Hradec nad Moravicí, který přináší výstavu dobové módy a fotografií doplní krátké scénické prohlídky.

Brněnská Vila Stiassni a Divadlo historie v pohybu Exulis vás zase zvou na divadelní adaptaci románu Ch. de Laclose “Nebezpečné známosti”, plnou romantických scén, dramatických soubojů i milostných vzplanutí na pozadí milostného mnohoúhelníku. Zcela výjimečně a na míru vilovým kulisám zasazenou do 20. let 20. století. Divadelní představení se odehraje přímo ve vybraných místnostech prohlídkové trasy vily.

Přehled zapojených památek Morava a Slezska

Jižní a západní Morava

Zámek BuchloviceZámek Rájec nad SvitavouZámek Valtice, Vila Stiassni v BrněZámek MiroslavJurkovičova vila, Zámek Dačice

Střední a východní Morava

Hrad ŠternberkZámek Velké Losiny, Zámek Vizovice

Severní Morava a Slezsko

Zámek Hradec nad MoravicíZámek RaduňZámek BílovecZámek KunínZámek ŠtábloviceZámek Nová Horka

Pořadatelem Hradozámecké noci je Národní památkový ústav, partnerem je Ministerstvo kultury ČR. Generálním mediálním partnerem je Česká televize, hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas.

Autor: red Zdroj a foto: Národní památkový ústav

Související články

Přečtěte si  Poutníci vyrazí na Svatý kopeček u Olomouce na 26. Romskou pouť

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*