Hranická propast má nový rekord, nejhlubší zatopenou jeskyni světa měřil speciální robot

Nové měření provedli vědci pomocí speciální miniponorky. Ani ta se ale ještě nedostala na dno.

Hranická propast nedaleko Hranic na Moravě je hluboká nejméně 450 metrů. Další rekord pro nejhlubší sladkovodní jeskyni na světě přineslo nové měření pomocí speciální miniponorky. Jeskyňáři zároveň oznámili, že kvůli omezení techniky ještě nedosáhli dna.

Poslední měření Hranické jeskyně proběhlo v roce 2016. Výzkumná expedice se tehdy se sondou dostala do 404 metrů. Nynější ponor potvrdil, že zatopená jeskyně je přinejmenším o šestačtyřicet metrů hlubší.

Speciální robot kromě hloubky poskytl také další údaje o jeskyni. Pomocí šesti kamer a sonarových paprsků poskytl data, která umožní vytvořit 3D mapu Hranické propasti. Podle předsedy České speleologické společnosti z Hranického krasu Michala Guby jsou právě tyto údaje pro jeskyňáře nejhodnotnější.

„Pro nás je nejdůležitější, že se nám podařilo vytvořit mapu podloženou údaji. Vidíme z ní, že Hranická propast je jedna obrovská díra, která vede kolmo dolů. Ve 450 metrech se poté začíná stáčet na jihozápad,“ uvedl Guba.

Hranická propast leží na pravém břehu řeky Bečvy v přírodní rezervaci Hůrka u Hranic nedaleko Zbrašovských aragonitových jeskyní. Tvoří součást Hranického krasu. V hloubce 69,5 metru začíná jezero. Ponor v členitém krasovém terénu představuje riskantní výzvu i pro zkušené profesionální potápěče. 

Geologové už dříve přišli s odhadem, dno jezera se může nacházet v hloubce sedm set až tisíc metrů. Jejich tip vychází z chemického složení a teploty vody, která se od hladiny po hloubku asi padesáti metrů pohybuje v rozmezí šestnácti až devatenácti stupňů.

Viditelnost vody je velmi proměnlivá, někdy je vidět jen na jeden metr, jindy až padesát. Voda je minerální, obsahuje oxid uhličitý. Hranický kras je unikátní v tom, že na rozdíl od většiny krasových útvarů nevznikl leptáním vod prosakujících z povrchu, ale výrony termálních pramenů z hlubin.

Vědci chtějí další měření v příštím roce

Do výzkumného ponoru se na místě zapojil mezinárodní tým jeskyňářů složený z odborníků z České republiky, Maďarska, Portugalska a Srbska. Měření začalo průzkumem restrikce Mikáda v hloubce dvou set metrů.

Přečtěte si  Revoluce v kardiologii: Vědci v Brně učí umělou inteligenci odhalit srdeční selhání

“Vše perfektně fungovalo, proto jsme se rozhodli, že půjdeme až za tuto restrikci. Prostory, které jsme zkoumali a mapovali, jsou obrovské a ve čtyřistapadesátimetrové hloubce nás zastavila technická omezení podvodního robota,“ popsal průběh průzkumu Guba.

Nový rekord Hranické propasti se podařilo naměřit v pondělí. Vědci jej provedli pomocí podvodního robota od firmy UNEXMIN GeoRobotics. Výzkum stále pokračuje. Speleologové se zaměří na průzkum Mokré Rotundy a vyšších části jeskyně. Další hloubkový průzkum by chtěli provést příští rok.

Zdroj a foto: Česká speleologická společnost

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*