Jak přežít “dobu stresovou”? Připravte si plán a nebojte se změny, radí psycholožka

Současná doba příliš nenahrává životu bez stresu. I stres je však jedna z věcí, kterou můžeme a měli bychom ovlivnit, říká psycholožka Zuzana Spurná z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

“Stres může klidně i prospívat, to je takzvaný eustres. Ve chvílích kdy se na něco těšíme, když nás něco baví, když jsme do nějaké aktivity ponořeni. Tato aktivace může organismu prospět. Stres však může imunitu také zhoršovat, obvykle pokud působí dlouhodobě, v tom případě se jedná o distres,” vysvětluje na úvod Zuzana Spurná, která je primářkou Oddělení klinické psychologie.

Jak upozorňuje, dlouhodobý stres škodí imunitě významným způsobem. Je podle ní způsobován špatnými mezilidskými vztahy, nevyhovujícím zaměstnáním, při dlouhodobém finančním nedostatku či sociální izolací.

Stres může vést k závažným onemocněním

“U lidí trpících dlouhodobým stresem se mohou projevovat psychosomatické obtíže nejrůznějšího druhu. Nejprve to mohou být jednotlivé nespecifické symptomy jako zvýšená teplota, padání vlasů, žaludeční nevolnost či poruchy spánku, které se mohou časem rozvinout do komplexnějších a závažnějších onemocnění,” popisuje psycholožka.

Každý člověk má přitom takzvané vulnerabilní místo, tedy slabé místo svého organismu. “Když zažíváme stres, tak se naše zdravotní potíže nejčastěji projevují právě na tomto vulnerabilním místě. Znamená to tedy, že lidé se od sebe liší subjektivním vnímáním stresu. Co je pro jednoho zábava a příjemné vzrušení, může být pro jiného silně zatěžující – a také druhem onemocnění, které se následkem stresu rozvine,” upozorňuje primářka.

Nemoci, které vznikají v těsné souvislosti s psychickým prožíváním, se nazývají psychosomatická onemocnění. Podle psycholožky mezi ně můžeme v moderní civilizaci řadit téměř všechna onemocnění.

Zuzana Spurná

Stresové situace často nejsou nevyhnutelné

Co se týče prevence nadbytečného stresu, je důležité si uvědomit, jestli stres, který člověk prožívá, je nutný a nevyhnutelný. “Pokud jsme ve stresu ze svých děti, se kterými se musíme doma učit, tak to můžeme považovat za nutný stres, a budeme se snažit si tyto okamžiky nějak zpříjemnit. Například nastolením systému, který vyhovuje nám i dětem, zpříjemněním prostředí,” říká Zuzana Spurná.

Důležitá je také schopnost přizpůsobit se situaci, popřípadě přistoupit ke změně. “Dále je potřeba snažit se na nově vzniklou situaci zadaptovat, říct si, že jinak to nejde a snažit se povinnosti si vhodným způsobem zpříjemnit. Pokud je zdrojem dlouhodobého stresu situace, která pramení z dlouhodobého neuspokojivého vztahu nebo ze zaměstnání, je nutné tuto situaci řešit, nikoliv se na ni zadaptovat. Lidé se změn v životě bojí, a proto raději dlouhodobě žijí ve stresu,” upozorňuje psycholožka.

Přečtěte si  Na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity skončil třetí pedagog zapletený do skandálu sexuálního obtěžování studentek

V současné “době stresové” jsme sice v situaci, kdy se může zdát, že pro nás všechny hladina stresu stoupá. “Měli bychom si ale uvědomit, že k tomu, abychom situaci zvládli, máme k dispozici mnohem více prostředků, než byly dostupné v minulosti. Máme k dispozici vyspělé zdravotnictví a služby, máme dostatek pitné vody, máme dostatek informací téměř k jakémukoliv tématu, od médií po odborné knihy, můžeme mluvit a vidět se s někým, kdo je stovky kilometrů daleko,” připomíná odbornice.

Lidé podle ní mohou mít tendenci zaměřovat se na věci, které nefungují, nebo které aktuálně nemohou dělat, a zapomínají na tu převážnou většinu toho, co dělat mohou. “Proto je důležité uvědomovat si v každé době, byť je jakkoliv těžká, co všechno je mi k dispozici, a vytvořit si adaptační plán, jakým způsobem vše zvládnout do té doby, než se situace zase uklidní,” nabízí řešení psycholožka.

Kdy se obrátit na odborníka

Pokud situaci člověk přesto nezvládá, je čas obrátit se na odbornou pomoc. “Pokud zjistíme, že ač se snažíme se stresem bojovat svépomocí všemi možnými prostředky a přesto se situace nelepší, naše obtíže se nezlepšují, případně se opakují či zhoršují, je nutné vyhledat odborníka, ať už lékaře, fyzioterapeuta či klinického psychologa. Pouze odborné a funkční řešení situace může zabránit tomu, aby se potíže nestaly chronickými či nebyly příčinou pro vznik závažnějšího systémového onemocnění,” dodává na závěr Zuzana Spurná.

Zdroj: FNUSA, foto: FNUSA, Zdravotnictví a medicína

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*