Jak probíhal minulý víkend na moravských horách. Jak bychom se měli chovat na horách nyní?

pavel trcala

Pamatujete si, jaké to bylo, když jste si ještě mohli vyrazit na běžky a na hřebenu si dát dobrou moravskou slivovicu v partě přátel? To bylo před týdnem.  Dnes to však již možné není.  Od pondělního rána je omezen pohyb osob. Na běžky v tuto chvíli jít můžete, na našich moravských kopcích je stále dost sněhu, ale choďte sami, nebo maximálně pouze s lidmi, se kterými sdílíte domácnost!

Pojďme se tedy podívat, jak strávili lidé na Moravě poslední víkend bez omezení pohybu.  Nutno podotknout, že podmínky byly naprosto úžasné nejen pro běžky, ale i pro sjezdové lyžování.  Přes noc mrzlo a přes den bylo nádherně slunečno a sjezdovky byly upravené.  Co je nejpodstatnější, bylo na nich stále dost sněhu pro skvělý jarní carving. Platil však již zákaz provozu lyžařských středisek.

Cesta na hory

V zimě je moje práce vozit lidi na hory autobusem.  Jsem za tento job vděčný, protože mohu pracovat v oboru, který je pro mě od malička největší vášní.  Lyžaře nejen odvezu, ale v případě zájmu jim také pomáhám, aby se zdokonalili na lyžích, či na snowboardu.  Výuku poskytuju zdarma, jako poděkování za jejich účast.  Dělá mě obrovskou radost, když vidím, jak se například lidé, kteří s námi jezdí pravidelně, zlepšují.  Na výuku oblouků se mnou můžete zavzpomínat v tomto videu: 

: Na další lyžařská a cestovatelská videa se můžete podívat na:  youtube.com/trcala

Ještě v pátek dopoledne bylo v plánu tak jako každý víkend odvézt lyžaře z Brna do Jeseníků, byť v omezeném režimu pouze mikrobusem do třiceti osob.  Ale člověk míní a Bůh mění!  Jak všichni víte, v pátek odpoledne Vláda rozhodla, že vleky a lanovky se musejí zastavit.  Vzhledem k tomuto nařízení jsme v pátek odpoledne zrušili všechny zájezdy.

Předčasné ukončení sezony je pro mnohé těžká rána

Protože nebylo jisté, zda se střediska do konce sezony ještě otevřou, musel jsem se do Jeseníků vydat osobně, abych se středisky dokončil potřebné pracovní formality.  Potkal jsem se s majiteli lyžařských středisek, kteří byli samozřejmě velmi smutní z aktuální situace.  Nejen pokud lyžujete, tak si jistě dokážete představit kolik stojí vyrobit technický sníh, na kterém teď nikdo nemůže lyžovat.  K tomu běží platy vlekařů, kteří nemohou jít do práce.  Vím, že téměř všechny obory jsou na tom zle, ale pracuju v lyžování, tak se modlím za všechny majitele lyžařských středisek, aby tuto situaci zvládli. Letošní sezona byla již tak velmi slabá a může se stát, že například pro menší střediska bude tento katastrofický závěr sezony likvidační. Nařízení Vlády je však potřebné a nyní ho musíme všichni respektovat a veškerá omezení dodržovat. 

Přečtěte si  Tip: Vydejte se na putování Moravou, tentokrát do Moravského krasu

Plná parkoviště

Když už jsem byl na horách, tak jsem toho samozřejmě využil k menší hřebenové túře.  Zavřená střediska lidi neodradila a parkoviště na Červenohorském Sedle bylo téměř plné.  Návštěvníci šli na běžkách, nebo jen tak na procházku.  Myslím si, že pro náš zdravotní stav i pro naši psychiku v aktuální situaci je velmi dobré vyrazit ven a přitom dodržovat odstupy a limitovat tak kontakt s ostatními.  Psychologové říkají, že pro psychiku je nejlepší pohled na zasněženou krajinu nebo na moře.  K moři teď nemůžeme, tak se můžeme podívat alespoň na hory.

Jeďte sami

Mnoho let přesvědčuji lyžaře, aby jezdili na hory s námi autobusem, protože tím šetří životní prostředí i peněženku.  Nyní Vám radím naopak!  Pokud plánujete o víkendu vyrazit na běžky, jeďte sami autem, abyste limitovali kontakt s ostatními.  Samozřejmě si do auta můžete naložit spolucestující, se kterými beztak sdílíte domácnost.  Ale nejezděte s kámošem!

O víkendu si ještě freestyleři užívali volného režimu a grilovali na svahu, nebo dokonce kempovali s obytným vozem.  Vleky nejely, ale skoky a překážky ve snow parku byly stále dobře připravené, a tak borci zkoušeli triky.  Nyní to již možné nebude, ale myslím, že bude povoleno vyjet na hory a jít na běžky nebo si třeba můžete na kopec vyšlapat po svých.  Jako za starých dob, když ještě tolik vleků a lanovek nebylo.  Ale opakujeme, prosíme, běžte sami a s nikým se nepotkávejte a nedávejte do řeči.  Když uvidíte jiného milovníka hor, tak mu jen zamávejte.

hory

Autor a foto: Pavel Trčala

V normálních dobách vozí Pavel Trčala lyžaře do Jeseníků autobusy CITY SKI z Brna, z Olomouce, z Ostravy, ze Zlína.  V autobusech CITY SKI jezdí také mnoho lyžařů v důchodovém věku. Nemusejí řídit a v autobuse si odpočinou. Nebo třeba již nemají partnera na lyžování a jsou rádi, že nejedou sami.  Nyní by chtěl Pavel pomoci lyžařům seniorům.   Díky obsáhlé databázi lyžařů může služba CITY SKI propojit ty kteří by chtěli pomoci s těmi, kteří pomoc potřebují.  Mladší lyžaři mohou lyžařům seniorům nakoupit, nebo jim třeba jen zavolat a popovídat si s nimi.  Více informací naleznete na:  cityski.cz.

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*