Jako nová vila Tugendhat. Vzniká centrum mapující holokaust na Moravě

Židovský hřbitov Brno

Vznikající Dokumentační centrum holokaustu na Moravě má být trvalou připomínkou nejtemnějšího období židovských dějin. Cílem projektu je nejen připomínka holokaustu, ale také vytvoření plastického obrazu celé historie moravského židovského obyvatelstva, která sahá až do poloviny 13. století. Nové centrum má být významnou brněnskou reprezentativní budovou.

Iniciátorem projektu je spisovatel Martin Reiner, který je také předsedou nadačního fondu pro zbudování nového dokumentačního centra.

Nové centrum holokaustu podporují moravské židovské obce i město Brno

Výstavbu nového centra Holokaustu na Moravě už podpořily všechny moravské židovské obce. Dnes projekt oficiálně podpořilo i město Brno, informovalo o tom v tiskové zprávě. „Město Brno se v Memorandu o spolupráci zavazuje poskytnout části pozemků při ulici Benešova, a to bezúplatně na dobu deseti let po předložení projektové dokumentace záměru a na dalších 99 let v případě, že bude záměr v této době realizován,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Uvedené pozemky se nacházejí v oblasti spojené s historickou přítomností Židů v Brně; jen pár stovek metrů od jediné stávající brněnské synagogy na Skořepce i od místa, kde stávala Velká synagoga. Stejně daleko je i místo první synagogy na místě dnešního kostela sv. Máří Magdaleny. Na místě budoucího dokumentačního centra se dnes nachází parkoviště.

Místo, kde má stát budoucí Dokumentační centrum holocaustu na Moravě

Jako nová vila Tugendhat

„Smyslem projektu je také zbudovat reprezentativní budovu, jejímž autorem bude některý z předních světových architektů. Ambiciózní ideou projektu tedy je spojit společensky závažný obsah s mimořádnou, nevšední formou. Nadační fond má za úkol získat finanční prostředky na realizaci stavby,“ doplnil náměstek primátorky Robert Kerndl.

Iniciátor projektu Martin Reiner v rozhovoru pro Český rozhlas Brno přímo řekl, že chce Brnu dát novou vilu Tugendhat.

Dokumentační centrum se má stát živým organismem obsahujícím knihovnu s badatelnou, přednáškový a promítací sál s kapacitou 100–120 lidí, vzdělávací centrum pro děti, galerijní prostor pro dočasné výstavy, kavárnu a potřebné zázemí. Samotná muzejní část bude zpracována moderní formou interaktivní a multižánrové expozice za použití audio-vizuálních médií, s bohatým využitím sbírkových předmětů.

Součástí stavby Dokumentačního centra má být také objekt podzemního parkoviště s kapacitou 100 parkovacích míst.

Zdroj: město Brno, Dokumentační centrum holocaustu na Moravě, foto:

Související články

Přečtěte si  Meteorologická prognóza pro Povodí Odry: Významné srážky mohou zasáhnout regiony Poodří, Jeseníky a Beskydy

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*