Jako v Paříži. Nový kabaret láká nejen na vystoupení ve francouzském stylu

Brněnský kabaret v paláci Jalta nabízí pestrou zábavu.

Červený koberec a neonový nápis dávají kolemjdoucím najevo, že někdejší kino Moderna v brněnské pasáži Jalta získalo nové využití. Kdo sestoupí po schodech do podzemí, ocitá se v prostoru připomínajícím pařížské šantány. Také v brněnském Cabaretu des Péches, tedy Kabaretu hříchů, dominují rudá a zlatá barva. Návštěvníci usedají do sametových fotelů kolem kulatých stolků – přes den ke kávě a zákusku, večer ke sledování programu na pódiu.

Zapomeňte na chvíli na celý svět a vstupte

Cabaret des Péches je v provozu od konce loňského léta, v poslední době mívá večer často vyprodáno. Cílem provozovatelů je to, aby se návštěvníci zahalili “závojem výstřednosti” a zapomněli na svět nahoře. Nabídka jídla i nápojů se nese ve francouzském duchu, v baru tedy nemůže chybět absint nebo šumivé víno.

Nový kabaret nabízí pestrou zábavu

Programová nabídka zahrnuje koncerty, vystoupení komiků s mikrofonem, akrobatické a burleskní show i produkce v duchu klasické kabaretní zábavy. V posledních dnech pilovali vystupující nový program La Bravour Show, který v jednom večeru obsáhne vývoj kabaretu od pařížského Montmartru přes Chicago a Berlín až k novodobým burleskám.

Zatímco francouzské kabarety byly bohémské, skromné a většinou v menším a útulném prostoru, v Americe zábavu dovedli k varietní velkoleposti: velká show, velké prostory a luxusní dekor, nádherné tanečnice ve třpytivých krátkých šatech, hodně zpěvu a tance, spousta performerů různého stylu, uvedla za provozovatele brněnského kabaretu Barbora Karchová.

Název nové show skrývá francouzské slovo bravoure, tedy udatnost či odvaha. Tvůrci tak připomínají, že vystupovat v kabaretu vyžadovalo – a možná i dnes vyžaduje – kuráž. Inscenaci přímo pro Cabaret des Péches vytvořil choreograf Michal Klapetek a na scéně se objeví více než 20 umělců. Diváci se mohou těšit na tanec od 19. století po modernu a uslyší živě známé kabaretní písně.

Palác Jalta po rekonstrukci

Brněnský palác Jalta ožívá

Cabaret des Péches je součástí postupného oživení paláce Jalta na Dominikánském náměstí. Bytový dům s obchodní pasáží a suterénním kinem vznikl podle návrhu stavitele Jaroslava Polívky v roce 1929. Ve stejném roce zakoupilo budovu mezinárodní hnutí Křesťanského sdružení mladých žen, které v horních patrech původně zamýšlelo zřídit ubytovnu pro ženy a dívky. Od roku 1934 byl vlastníkem domu stát, uvádí Brněnský architektonický manuál.

Přečtěte si  Milan Kundera spočine na "brněnském Slavíně". Město podpoří také jeho knihovnu

Po privatizaci a nepřehledných 90. letech získalo Jaltu město Brno, zvažovalo přestavbu chátrající budovy pro potřeby magistrátu. Nakonec ale kvůli špatnému technickému stavu město palác prodalo soukromníkovi, který dům opravil.

Zdroj: ČTK, foto: Cabaret des Péches

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*