OBRAZEM: Gotická perla uprostřed Brna projde nutnou opravou. Nabídne úchvatný výhled z věže

Zahájení oprav kostela sv. Jakuba v centru Brna se zúčastnila řada brněnských osobností.

Kostel sv. Jakuba patří mezi dominanty Brna. Gotický chrám s devadesát metrů vysokou věží čekají rozsáhlé opravy za 130 milionů korun. Jejich slavnostní zahájení proběhlo v úterý 1. března. Nechyběl náměstek primátorky a řada brněnských osobností.

Významná kulturní památka v centru Brna stojí před nezbytnou rekonstrukcí. Špatným stavem trpí střecha, krovy i válkou poničená vitrážová okna a kamenné prvky. Opravy vyjdou kvůli rostoucím cenám na přibližně 130 milionů korun. Předpokládaným termínem dokončení oprav je začátek roku 2024.

Svatojakubská farnost získala na opravu dotaci z fondů Evropské unie ve výši 112 milionů korun. Částkou deset milionů přispěje také město Brno, které společně s farností plánuje na kostelní věži veřejně přístupnou vyhlídku. Podle náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka je finanční podpora v zájmu vedení města.

„Kostel svatého Jakuba Staršího patří k brněnským dominantám a je často vyhledávaným cílem nejen Brňanů, ale i turistů. Proto je v zájmu města podílet se na záchraně této národní kulturní památky,” sdělil Hladík s tím, že vyhlídka na věži ve výšce 42 metrů bude otevřena po dokončení rekonstrukce.

Na opravu může přispět každý

Zbytek financí musí zajistit místní farnost, která spustila veřejnou sbírku. Přispět je možné přes web o rekonstrukci i pomocí elektronických kasiček, které jsou umístěny přímo v kostele. Sbírku propagují informační panely, v plánu je atraktivní videoprojekce, která bude spuštěna například u příležitosti Noci kostelů.

V úterý 1. března proběhlo slavnostní zahájení rekonstrukce s představením celé investiční akce. Svou účastí ji podpořil náměstek primátorky Petr Hladík a významné osobnosti z řad akademiků, umělců či podnikatelů.

„Děkujeme za každou finanční pomoc od sponzorů i drobných dárců. Rekonstrukce je opravdu nutná, další zhoršení stavu kostela by dokonce mohlo ohrozit bezpečnost. Jakub byl vždy městský kostel, jsme proto rádi, že na záchraně této významné památky spolupracujeme s městem Brnem. Chceme zapojit všechny, komu záleží na stavu gotické perly uprostřed moravské metropole,“ doplnil farář svatojakubské farnosti Jan Pacner.

Přečtěte si  Fotbal místo velodromu, cyklisté a atleti v nové hale. S Lužánkami mají radní jiné plány

Autor: pjk, foto: Farnost sv. Jakuba Brno

Doporučujeme


1 Comment

  1. Je hanbou nás Moravanů i brňanů, že nechají svůj bez šesti let osm set roků starý chrám od válečného roku 1945 zasklený provizorními, zřejmě nějakými lidovědemokratickými, skly, že jsme se nedokázali na důstojná okna, na netekoucí střechu nad 500 roků starými trámy ani na opravu prastarých varhan ještě složit, ani vydupat potřebné peníze z našich daní ze vzdálené Prahy. Vždyť kde kdo z nás tam někoho blízkého křtil, oddával, nebo nechal sloužit zádušní mši, ostatní aspoň přicházejí obdivovat tyhle zubožené zbytky gotického monumentu. Chvála Bohu aspoň za úspěch při získání finanční injekce (z větší části taky z našich daní) z Evropské unie.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*